Alltech 2020 Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı

Alltech, 2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nda Planet of Plenty (Bereketli Gezegen) vizyonuna olan bağlılığını yineledi.

Alltech şirketi, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Bilim Temelli Hedefleri inisiyatifini uymayı taahhüt etmesinden bir yıl sonra 2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

Alltech’in Planet of Plenty vizyonunu yansıtan rapor, şirketin daha sürdürülebilir bir gelecek misyonunda birleşen ve giderek genişleyen uluslararası kuruluşlar ağıyla uyum içinde davranmaya devam etme iradesini de ortaya koyuyor.

Alltech Başkanı ve CEO’su Dr. Mark Lyons, “Gıda tedarik zincirinin tüm aşamalarına yayılmış küresel bir şirket olarak, çeşitli sektörlerde pozitif etki oluşturmak konusunda benzersiz bir pozisyona sahibiz. Küresel İlkeler Sözleşmesi, mevcut projelerimize yön vermek ve değer katmak; yeni projelere ise ilham vermek konusunda bize yardımcı oldu. Bu raporun sayfalarında; müşterilerimizi ve ortaklarımızı yeni teknolojileri benimsemek, iş pratiklerini geliştirmek ve bereketli bir dünya için inovasyona kucak açmak amacıyla hep birlikte gösterdiğimiz çabalara katılmaya davet ediyoruz.” dedi.

Alltech şirketi 2019 yılında imzaladığı taahhütname ile Birleşmiş Milletler’in 17 farklı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinden özellikle dokuz tanesini yerine getirmeye söz vermişti. Alltech, temel faaliyet alanlarının özellikle bu dokuz hedefle yakından ilişkili olduğunu belirtmişti. Söz konusu hedefler; açlığa son, sağlık ve kaliteli  yaşam, nitelikli eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, insana yakışır iş ve ekonomik büyüme, iklim eylemi, sudaki yaşam, karasal yaşam ve amaçlar için ortaklıklar olarak belirlenmişti.

Alltech’in 2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nda, seçilen 9 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’ne yönelik etkili olan başlıca çabalara dikkat çekiliyor. Bu kapsamda; ürünlerin Carbon Trust tarafından denetlenmesi, eğitim inisiyatifleri, kadınların tarım alanında desteklenmesi ve hayvan yemi alanında 40 yıllık araştırmaların insan sağlığının korunması alanındaki çalışmalarda da kullanılması gibi projelerden bahsediliyor.

Raporda ayrıca, Alltech’in Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne bağlılığı da teyit ediliyor. Söz konusu ilkeler, kurumların iş yaparken takip etmesi gereken bir değerler sistemi ve prensip temelli yaklaşımları ortaya koyuyor. Alltech; insan hakları, istihdam, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarındaki temel sorumluluklarını yerine getirecek şekilde faaliyet göstermeye gayret ediyor. Şirket, BM Küresel İlkelerini strateji, politika ve prosedürlerine yansıtmaya devam ediyor.

BM Küresel İlkelerinin yanı sıra Alltech Bilim Temelli Hedeflere uymayı da taahhüt ediyor. Bu hedefler, şirketlere sera gazı salınımını azaltmak ve kat ettikleri ilerlemeyi şeffaf belgeler ve raporlarla paylaşmak konusunda yardımcı olmak için tasarlandı. İlk yılı veri toplamaya ayıran Alltech; bundan sonra sera gazı salınımını azaltmak, enerji ve su tüketimini azaltmak için hedefler belirleyecek.

Alltech şirketi, 2019 yılının Aralık ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni ABD’nin Kentucky eyaletinde bulunan genel merkezinde ağırlamanın onurunu yaşadı. Kendisi de Kentucky doğumlu olan ABD’nin Daimi Büyükelçisi Kelly Craft, toplantının ev sahibi olarak, BM hedeflerine uyma konusundaki taahhütlerinden dolayı Alletch’i seçti. Toplantıda BM Güvenlik Konseyi’ne üye olan ABD, Çin, Polonya Peru, Rusya, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Vietnam, Belçika, Kuveyt, Ekvator Ginesi, Tunus ve Saint Vincent ve Grenadines temsilcileri hazır bulundu.

BM Güvenlik Konseyi’nin, şirketin Planet of Plenty vizyonuna ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamındaki taahhütlerine coşkulu bir ilgi göstermesi, Alltech’in tarım-gıda sektöründe pozitif değişime liderlik yapma konusunda sahip olduğu ciddi fırsatı net şekilde ortaya koyuyor.

Alltech’in kurucu ortağı ve kurumsal imaj ve tasarım direktörü Deirdre Lyons, 1980’lerde başlayan yolculuklarında bu aşamaya gelmiş olmaktan heyecan duyduklarını ifade etti. Lyons, “Hayvanların, tüketicilerin ve çevrenin korunmasına ve dünyada fark yaratmaya yönelik misyonumuz, gelecekteki başarımız için bize yol gösterecek yeni bir çerçeveye sahip.” şeklinde konuştu.

Alltech 2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nun tamamını okumak için buraya tıklayın.