Alltech’ten gıda ve tarım sektöründe cinsiyet eşitliği araştırması

Kapsayıcılığın yaratıcılığı beslediğine ve inovasyonu desteklediğine inanan Alltech,  gıda ve tarım sektöründe cinsiyet eşitliği adına yürütülen araştırmaya destek verdiğini duyurdu. Firmadan yapılan açıklamaya göre; cinsiyet eşitliği yalnızca temel bir hak değil, aynı zamanda toplumun ve küresel tarım-gıda sektörünün gelişmesi için olmazsa olmaz.

Alltech tarafından duyurulan 2020 Gıda ve Tarımda Kadınlar anketi, tarım-gıda sektöründe cinsiyet eşitliği ile ilgili gerçekleri anlamayı hedefliyor.

Alltech, tarım alanında çalışan kadınların durumu hakkında gerçek hayata dayanan bir resim elde etmek adına, Gıda ve Tarımda Kadınlar başlığıyla bu yıl ikincisi yapılan araştırmayı desteklediğini açıkladı. 27 Ekim tarihinde başlayan araştırma, tarım-gıda sektöründe daha eşitlikçi bir ortam yaratılmasına destek vermek için geri bildirimler toplamayı hedefliyor.

Gıda ve Tarımda Kadınlar araştırmasının her yıl yapılması öngörülüyor. 2019’daki araştırmada, tarım sektöründe çalışan kadınların önündeki spesifik engeller ile kadın ve erkeklere yönelik algılar arasındaki farklar ortaya konmuştu. Her şeye rağmen, rapor genel olarak iyimser bir durumu yansıtmıştı. 2020’de ise tarım sektörü görülmemiş değişimler geçirdi. Bu yüzden de COVID-19’un derinleştirmiş olması muhtemel eşitsizlikleri ortaya çıkarmak için ankete yeni sorular eklendi.

Bu inisiyatif Alltech’in BM Küresel İlkelere ve toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine bağlılığını yansıtıyor. Birleşmiş Milletler, cinsiyet eşitliğinin barışçı, müreffeh ve sürdürülebilir bir dünya için sağlanması gereken temel şartlar arasında olduğunu kabul ediyor.

Alltech Başkanı ve CEO’su Dr. Mark Lyons, “Bereketli bir Gezegen (Planet of Plenty), tarım-gıda sektörünün potansiyelini tam olarak gerçekleştirmesi her zamankinden daha önemli. Dünyamızın en değerli kaynağı, insanların gösterdiği yaratıcılık. Bu yüzden de daha sürdürülebilir bir gelecek için farklı özelliklere sahip iş gücünden yararlanmak çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Gıda tedarik zincirinin tüm alanlarında çalışan kadınlar ve erkekler, bu ankete katılarak tarımda cinsiyet eşitliği tartışmasına katkı sağlamaya davet ediliyor.

Araştırmanın sonuçları 26 Ocak tarihinde Alltech ONE Virtual Experience web sitesinde yayınlanacak.