Bühler, Arrius ile değirmen teknolojilerinde yeni bir çağ başlatıyor

Buğday, durum buğdayı, çavdar, arpa, mısır ve kavuzlu buğday için tam entegre bir öğütme sistemi olan Arrius ile yeni çağın değirmencilik teknolojisine adım attıklarını duyurdu.

Entering a new milling era with Arrius

Bühler; değirmencilik sektöründe ürün kalitesini, kıvamı ve kârlılığını desteklemek için öğütme teknolojisinde çığır açacak bir değişimi duyurdu.

Bühler, değirmen süreçlerinin en önemli ögesi olmaya devam eden geleneksel öğütme yöntemlerini temelden gözden geçirerek yeni bir yöntem geliştirdi. Tüm bileşenleri yeniden tasarlayan Bühler, ayarlamaları kendi kendine yapabilen entegre bir öğütme sistemi geliştirdi. Bu sistem, değirmencilerin ürün kalitesi ve tutarlılığını kontrol etme süreçlerini kökünden değiştirecek. Bunun yanında enerji tasarrufu, personelin iş güvenliğinin artırılması, hızlı kurulum, uzaktan dijital kontrol, daha iyi gıda güvenilirliği ve tesisin ilk aşamasındaki yatırım maliyetlerinin azaltılması gibi birçok avantajı da beraberinde getirecek.

DEĞİRMENCİLİK SEKTÖRÜNDEKİ ZORLUKLARA KARŞI ÇÖZÜM
Bu gelişmeler, değirmencilik sektörünün bir dizi ticari zorlukla karşı karşıya kaldığı bir dönemde imdada yetişti. Özellikle de müşterilerin daha kıvamlı ve kaliteli ürünler talep etmesi, üreticilerin işini zorlaştırıyor.  Rekabetçi ve yüksek fiyat hassasiyetine sahip bir piyasada üretim parametrelerinde küçük bir değişikliğin bile değirmencilerin bilançosuna etki ediyor. Gıda güvenilirliğine yönelik düzenlemeler daha sıkı hale gelirken, değirmenciler yeterince kalifiye ve yetenekli personel bulmakta zorlanıyor.

Bu zorluklarla mücadele etmek için daha fazla otomasyon gerekiyor. Sektörün, üretim parametrelerini optimize etmek için kendi kendine ayarlamalar yapabilen otonom değirmenlere doğru evrildiği bu süreçte Arrius kilit bir rol oynamaya hazırlanıyor.

ARRİUS HAMMADDEYE GÖRE OTOMATİK AYARLAMA YAPIYOR
Arrius’un getirdiği yeniliklerin başında, besleme modülünde ve valslerde yer alan ve ürün akışı ile öğütme sürecinde daha sıkı kontrolü sağlayan sensörler geliyor. Arrius bu sayede hammaddenin özelliklerine göre otomatik ayarlamalar yapabiliyor. Yeni vals paketinde bulunan çift taraflı sensörler, değirmencilerin valslerdeki öğütme kuvvetini sürekli olarak ölçmelerine ilk kez imkan sağlıyor. Bu benzersiz özellik, değirmencinin öğütme sürecini yakından takip etmesine ve bu sayede ürünün özelliklerini sunulacağı pazara göre optimize etmesine izin veriyor.

Arrius automatically adjusts to raw materials

NİŞASTA ZEDELENMESİNDE %10’A VARAN ARTIŞ, ENERJİ MALİYETLERİNDE %10’U BULAN TASARRUF
Parçacık boyutu dağılımının yanında, nişasta zedelenmesi de daha önce hiç olmadığı kadar hassas bir şekilde etki edilebilen bir parametre haline geliyor. Arrius ile ürünün öğütme sürecinin daha iyi kontrol etmek ve gerekirse nişasta zedelenmesini %10’a varan oranlarda artırmak mümkün.

Enerji, değirmenciler için önemli bir maliyet kalemi. Arrius’un entegre tahrik elemanı ve dişli kutusu sayesinde enerji maliyetinden %10’a varan oranlarda tasarruf yapılabiliyor.

UZAKTAN KUMANDA VE OPERASYONEL İŞ GÜVENLİĞİNDE YENİ BİR ÖLÇÜT
Arrius’un kullanım kolaylığı sunan yeni özellikleri arasında, akıllı telefonlara veya tabletlere yüklenebilen uzaktan kumanda uygulaması da var. Operatörler, bu uygulama üzerinden, değirmen ağına bağlanabildikleri herhangi bir yerden tüm öğütme parametrelerini kontrol edebiliyor.

Yeni gıda güvenilirliği özellikleri arasında, total ürün deşarjı için tasarlanmış bir besleme modülü bulunuyor. Öğütme haznesindeki modern tasarım ve havalandırma sistemi ürün artıklarını azaltıyor. Makineyi destekleyen hijyen düzleme ayakları, makine altında tam temizlik sağlayarak gıda güvenilirliğine katkı sağlıyor. Elektronik olarak kilitlenebilir kapak ve el koruyucusu, operasyonel iş güvenliği ve personelin korunması adına çığır açıyor.

Stefan Birrer, Head of Business Area Milling Solutions at Bühler
Stefan Birrer, Bühler Değirmencilik Çözümleri Bölümü Başkanı

BİNA MALİYETLERİ DÜŞÜYOR, KURULUM SÜRESİ ÜÇTE BİRE İNİYOR
Entegre tahrik ve şalt dolabı sayesinde Arrius değirmende esnek bir şekilde yerleştirilebilir ve çabucak kurulabilir. Arrius, bir katın tamamını kaplamadığı için bina inşaatında maliyeti düşürebilir. Bileşenlerin entegre olması, güç ve veri kablolarının sayısının 10 yerine sadece 3 olmasından dolayı, Arrius’un kurulumu geleneksel sistemlere göre üç kat daha hızlı yapılabilir.

Bühler Değirmencilik Çözümleri Bölümü Başkanı Stefan Birrer, “Onlarca yıldır değirmen inşa ediyoruz ve bu işi tam olarak aynı şekilde yapmaya devam edersek, artık mevcut konseptlerin sınırlarına ulaşmış olacağımızı gördük. Dijital teknolojilerin avantajlarından tam olarak faydalanırken diğer sektörlerin yöntemlerini bu işe aktarmak için işe tamamen sıfırdan başlamak gerekiyordu. Yani hiç denenmemiş bir yöntem bulmalıydık. Yüksek hassasiyete sahip otonom değirmencilik lüks değil, zorlu bir piyasa ortamında başarıyı sürdürmek için bir zorunluluktur.”

Dan Dye, Ardent Mills CEO’su

İLK MÜŞTERİLERİN GÖRÜŞLERİ
Bühler’in bu projedeki geliştirme ortaklarından Denver merkezli Ardent Mills’in CEO’su Dan Dye, şunları söyledi: “Arrius tam bize göre ve çalışanlarımız da bu teknolojiyi heyecanla karşıladı. Arrius, hassas uygulamalı değirmencilik sayesinde en yüksek un kalitesini müşterilerimize sunmamızı sağlayacak. Bühler, Arrius ile son teknoloji un öğütme uygulamalarında sektöre yeni bir standart getiriyor.”

Mike Peters, Whitworth Brothers
Mike Peters, Whitworth Brothers değirmeninin Genel Müdürü

Bir başka geliştirme ortağı olan İngiltere merkezli Whitworth Brothers değirmeninin Genel Müdürü Mike Peters ise şöyle dedi: “Gıda güvenilirliği ve kalitesi konusunda çok hassasız ve Bühler ile yaptığımız çalışmaların ve fabrikamızdaki testlerin ardından, bu sistemin verdiği sonuçların bizi memnun ettiğini söylemeliyim.”

Avusturya merkezli Vorarlberger Mühlen’in Genel Müdürü Franz Rhomberg da bu yeni teknolojiye tam puan verdi:

Franz Rhomberg, Managing Director of Vorarlberger Mühlen in Austria
Franz Rhomberg, Vorarlberger Mühlen’in Genel Müdürü

“Rakiplerimizden daha yenilikçi olmadığımız sürece başarıya ulaşamayız. Bu yüzden, 200 ton kapasiteli değirmenimizi Arrius ile değiştirmeye karar verdik.”

Ardent Mills ve Whitworth Brothers, deneme sürecinin ardından yeni fabrikaları için Arrius’u tercih etti. Vorarlberger Mühlen ise bu sistemi iki yıldır ticari operasyonlar için kullanıyordu.