Buzağıların sağlıklı büyümesi için dikkat edilmesi gereken noktalar

Çiftlik hayvanlarının en hassası olan buzağıların sağlıklı ve dengeli beslenmesi, büyümeleri ve gelişimleri açısından kritik önem taşıyor. Doğumundan itibaren sağlıklı beslenen bir buzağının, yetişkin bir sığır olduğu zaman süt ve döl verimliliği büyük oranda artıyor. Trouw Nutrition Türkiye CMR Ülke Müdürü ve B2F Satış Direktörü Tanzer Kılcıoğlu, buzağıların sağlıklı büyümesi için dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı.

Buzağıların sağlıklı büyümesi ve gelişimi doğumundan başlayarak ilk 6 aya kadar büyük önem taşıyor. Doğumundan itibaren sağlıklı ve dengeli beslenen bir buzağının, yetişkin bir sığır olduğu zaman süt ve döl verimliliği büyük oranda artıyor. İlk tohumlaması 14 ya da 15. ay yerine 12 ya da 13. ayda, ilk buzağılaması ise 23 ya da 24. ay yerine 21 ya da 22. ayda gerçekleşiyor. Hayat boyu süt verimi yüzde 30 ila yüzde 50 oranında artıyor. Buzağı beslenmesi ve gelişiminde vitamin-mineral desteği ve başlangıç yemlerinin de oldukça önem taşıdığını ifade eden Trouw Nutrition Türkiye CMR Ülke Müdürü ve B2F Satış Direktörü Tanzer Kılcıoğlu, sağlıklı gelişim için dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı. 

Tanzer Kılcıoğlu, Trouw Nutrition Türkiye CMR Ülke Müdürü ve B2F Satış Direktörü

KOLOSTRUM ÜÇ GÜN MUTLAKA DEVAM ETMELİ
Ağız sütünün diğer adıyla kolostrumun doğumla birlikte mümkünse 1 ya da 2 saat içerisinde 4 lt olarak verilmesi ve üç gün mutlaka devam edilmesi gerektiğini açıklayan Tanzer Kılcıoğlu; “Sıvı gıdaların hijyenik koşullarda 38°C- 42°C sıcaklıkta verilmesi, soğuk aylarda sıvı gıdaların ılıtılarak tüketiminin sağlanması, vitamin ve mineral desteğinin yanı sıra buzağı başlangıç yemlerinin de uygun miktarda verilmesi gerekiyor. Buzağılara temiz ve taze su dördüncü günden itibaren verilmeli. Özellikle sıcak havalarda sınırlı miktarda sıvı yemleme yapılan buzağılara mutlaka su verilmeli. Sıvı yemlerin yanında su verilen hayvanlarda buzağı başlangıç yemleri tüketiminin daha fazla olduğunu ve hayvanların performansının daha iyi olduğunu gözlemliyoruz. Başlangıç yemi verilmesine ilk haftadan itibaren mutlaka başlanmalı. Buzağılar kalabalık ortamlarda da bulunmamalı. Her buzağı için süt içtiği dönem boyunca en az 2,2 metrekare yer olmalı. Buzağının bakıcısından emziğine ve kovasına kadar her türlü temizlik ve hijyen olanağının sağlanması, aynı zamanda altlıklarının da temiz ve kuru olması gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

BUZAĞI BAŞLANGIÇ YEMLERİ ENERJİ VE PROTEİN BAKIMINDAN ZENGİN OLMALI
Buzağıların sağlıklı gelişiminde büyük rol oynayan buzağı başlangıç yemlerinin kaliteli ve lezzetli, çok fazla inceltilmemiş, enerji ve protein bakımından zengin olması gerektiğini belirten Kılcıoğlu; “Buzağılara ilk haftadan 6. aya kadar verilen yemler; rumenin ve papillaların gelişimini, mikrobiyal popülasyonun oluşumunu ve canlı ağırlık artışını önemli ölçüde etkiler.” şeklinde konuştu.

GOLDENCALF BUZAĞI BAŞLANGIÇ YEMİ DOKU VE ORGAN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUYOR
Dünyanın hayvan besleme uzmanı Trouw Nutrition’ın buzağı başlangıç yemi GoldenCalf, rumen gelişimini destekliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu yeni nesil ürünün buzağıların doku ve organ gelişimine de yardımcı olduğunu belirten Kılcıoğlu; “GoldenCalf, tüm bu katkılarının yanı sıra buzağıların performansını artırıyor ve üretkenliğine destek oluyor. Canlı ağırlığında yüksek bir artış sağlıyor ve bağırsak sağlığını iyileştirerek besin madde emilimini artırıyor.” dedi.