Cargill yeni non-invaziv NIR teknolojisi REVEAL™ Layers’ı piyasaya sürdü

Cargill, kanatlı hayvanların vücut kondisyonunu izlemek için türünün ilk örneği olan non-invaziv NIR teknolojisi REVEAL™ Layers’ı piyasaya sürdü. Bu patent bekleyen çığır açıcı teknoloji, üreticilere yumurtlama devamlılığını ve yumurta üretimini optimize etme imkanı veriyor.

Cargill yeni non-invaziv NIR teknolojisi REVEAL™ Layers'ı piyasaya sürdüKanatlı hayvancılığı sektörü yumurtacı tavuk yetiştiriciliğinde kazanımlar elde etmenin yollarını araştırmaya devam ederken, Cargill’in REVEAL™ Layers ürünü yetiştiricilere bu konuda yardımcı olabilir. Cargill’in yenilikçi, non-invaziv Yakın Kızılötesi (NIR) teknolojisini kullanan yetiştiriciler ve beslenme uzmanları, tavuklarının vücut kompozisyonu değerlendirmelerine anında erişebiliyor. Bu teknoloji, yetiştiricilerin sürülerinin uzun vadeli üretim ve performansını destekleyecek rasyonlar konusunda gerçek zamanlı kararlar alabilmelerini mümkün kılıyor.

Yumurtlayan tavuklarda aşırı gelişmiş yağ yastıklarının, uzun vadeli yumurta üretimi ve optimum karaciğer fonksiyonu açısından sorunlu olduğuna inanılmaktadır. Cargill’in REVEAL™ Layers ürünü, tavukların yağ yastıkçıklarını ölçmek için NIR ışık teknolojisini kullanıyor. Sonuçlar yüklenip analiz edildikten sonra optimum yumurtacı vücut kompozisyonunu elde etmek için üreticilere ve beslenme uzmanlarına, rasyon uyarlama amaçlı kullanılabilecek, eyleme geçirilebilir veriler sağlıyor. Bu, sadece yem maliyetlerini düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda yumurta üretimini en üst düzeye çıkarabiliyor ve karlılığı artırarak yumurtlayan tavukların uzun vadeli performansını desteklemekte yeni bir standart oluşturabiliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Cargill Kıdemli Bilim İnsanı Lieske van Eck, şunları aktarıyor: “REVEAL™ Layers, Cargill’in vücut yağını ve yumurta üretimini izlemeye yönelik bütünsel yaklaşımının bir parçasıdır ve üreticiyi ve beslenme uzmanını rasyonla ilgili eğitimli kararlar almaları için desteklemektedir. Artan küresel nüfusu beslemenin zorluklarını aşarken, bu bilgiler daha sürdürülebilir ve verimli kanatlı hayvan yetiştiriciliğinin önünü açıyor.”