Doğal beslenme trendi hayvan beslemeyi yeniden şekillendiriyor

Derya Yıldız

Günümüz tüketicileri, gıdaları seçerken sağlık, çevre ve refah gibi faktörlerle bağlantısına daha fazla dikkat ediyor. Tüketicilerin hem kendileri hem de gezegen için daha iyi seçimler yapmaları anlamına gelen bu doğal beslenme trendi, sürdürülebilirlik, bitki bazlı beslenme, proaktif sağlık ve fonksiyonel gıdalar gibi kavramları içeriyor.

Bilinç düzeyinin artmasıyla birlikte bu trendin tüketiciler arasında yoğunlaşması, gıda üretim sektörlerinin tüm taraflarını etkilemeye başladı. Hayvancılık sektörü de bu trendden bağımsız hareket edemiyor. Bu etkiler hem olumlu hem olumsuz olabiliyor. Olumlu yönüyle bakıldığında, bu trendin hayvanların sağlıklı, kaliteli ve çevreye duyarlı bir şekilde yetiştirilmesini teşvik ettiğini söyleyebiliriz. Daha doğal ve bitki bazlı bileşenlerle üretilen yemler, hayvanların sindirim, bağışıklık, stres toleransı ve verimlilik gibi özelliklerini iyileştiriyor. Ancak bu trend, aynı zamanda maliyetleri de attıran bir unsur. Çünkü bu yemlerin üretimi, işlenmesi ve dağıtımı daha fazla emek, zaman ve kaynak gerektiriyor. Bu da yem fiyatlarını yükseltiyor ve hayvan yetiştiricilerinin kar marjını düşürüyor. Bu yüzden hayvan besleme sektörünün tarafları, doğal içeriklerle hayvan yeminin sağlık ve performans üzerindeki olumlu etkilerini attıracak çözümlere ve böylece artan ek maliyetleri, verimlilik artışıyla dengelemeye odaklanıyor.

Bu trendle birlikte ortaya çıkan başka unsurlar da var. Örneğin, bitki bazlı gıdalara olan talep artışı ve bunun hayvansal gıda tüketimini azaltması gibi. Ancak bugünkü konumuz bu değil.

Bu sayıda ele aldığımız ana konumuz, doğal yem katkılarının hayvanların sağlığı ve performansı üzerindeki etkileri. Bu katkılar, bitki bazlı maddeler, bitki özleri, uçucu yağlar, baharatlar, otlar ve mikroorganizmalar gibi çeşitli kaynaklardan elde edilebiliyor. Ve hayvan sağlığı, performansı ve ürün kalitesi üzerinde olumlu etkilere sahipler. Antibiyotik gibi insan sağlığı için risk teşkil eden unsurlara olan ihtiyacı azaltabilirler. Yani sürdürülebilirler ve bu yüzden de son derece önemliler.

Günümüzde, bütün bu olumlu yönleri nedeniyle hayvan besleme sektörünün birçok temsilcisinin bu konuda yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu görüyoruz. Bunların bir kısmını bu sayımızda görebilirsiniz. Faydalı olacağını umar, keyifli okumalar dileriz…

Gelecek sayıda buluşmak üzere…