Evonik, MetAMINO® üretimini dünya standartlarındaki üç merkezinde yoğunlaştıracak

Evonik, ölçek ekonomisinin ve sağlam süreçlerin avantajlarından yararlanmak adına MetAMINO® (DL metiyonin) üretimini uluslararası çaptaki üç merkezde (Amerika, Avrupa ve Asya) gerçekleştirecek.

Evonik, tüm DL-metiyonin üretimini Avrupa, Amerika ve Asya’daki üç büyük merkezinde yönetecek. Maliyet pozisyonunu daha da geliştirerek rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Evonik, Almanya-Wesseling’deki en küçük DL-metiyonin tesisini kapatacak ve MetAMINO®-Verbund’u güçlendirecek.

Evonik, modern yem formüllerinde kullanılan temel bir aminoasit olan DL-metiyonin imalatında dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Şirket bu sayede, sürdürülebilir hayvan proteini tedariki, gıda güvenilirliği ve hayvan refahı konusunda öncü rol oynuyor.

Evonik to concentrate MetAMINO® production at its three hubs

Evonik’in dünya çapında kayda değer büyüklükteki MetAMINO tesislerinin üçü de maliye bakımından lider ve sınıfının en iyisi teknolojik hatlara sahip. Tesisler daha da geliştirilmeye de müsait. Verimlilik adına gelecekte tadil edilmesi mümkün olan bu tesisler, modüler yapıları sayesinde düşük maliyetler yenilenebilme imkanı sunuyor. Evonik, daha rekabetçi bir maliyet pozisyonu sayesinde büyüme konusunda mükemmel şekilde konumlandığını düşünüyor.

Evonik şirketi, bu strateji kapsamında, Almanya-Wesseling’de yıllık 65 bin ton üretim kapasitesine sahip en küçük MetAMINO tesisini 2021’in ilk çeyreği sonunda kapatacak. Yine Wesseling’de bulunan ve metiyonin ara mallarını üreten tesise ise 25 milyon Euro’luk yatırım yapacak. Böylece Antwerp’teki tesise uzun vadeli tedariki garanti altına alacak ve MetAMINO®-Verbund’u güçlendirecek.

Şirket bu sayede, kapasite kullanım oranında iyileşme ile daha iyi bir maliyet yapısına, ölçek ekonomisinin avantajlarına ve her türlü piyasa şartına daha iyi uyum sağlayabilme imkanına kavuşacak.

Evonik Hayvan Besini Bölümü Başkanı Dr. Emmanuel Auer, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Metiyonin Evonik için şimdi olduğu gibi gelecekte de önem taşıyacak. Piyasada zorluklara adapte olacağız, varlıklarımızın durumunu en etkin olacak şekilde hazırlayacağız ve daha iyi optimize edilmiş maliyet yapılarını oluşturacağız. Son birkaç yıl içerisinde etkinlik önlemlerini ardı ardına aldık. Yapısal varlık optimizasyonu kapsamında, en küçük metiyonin tesisimizi kapatmanın tam zamanı olduğunu hissettik.”

Evonik, Singapur’daki metiyonin üretim tesisini 2014’te açtı. 2019’da ise bu tesisin kapasitesini iki katına çıkardı. Singapur’daki kompleks, bugün DL-metiyonin üretiminde dünyanın en büyük tesisi. Yılda 300 bin ton MetAMINO üretilen fabrika; etkin, güvenli ve sürdürülebilir operasyonlarıyla sektöre yeni bir standart getirmiş durumda.

Singapur’daki fabrikanın yanı sıra, Evonik’in diğer büyük tesisleri, Alabama-ABD ve Antwerp-Belçika’da bulunuyor. Evonik, Wesseling’de 1967’den bu yana MetAMINO üretiyordu.

Evonik Hayvan Besini bölümü; et, balık, yumurta ve sütün sürdürülebilir ve etkin şekilde üretimi için dünya çapında son derece güvenilir ve bilime dayalı ürünler ve hizmetler sunuyor. Evonik’in söz konusu bölümü, bilimsel mükemmellik ve hem müşteriler hem de toplumun ihtiyaçlarına hassasiyet temelinde faaliyet gösteriyor.

Özellikli kimyasal maddeler sektöründe dünya liderleri arasında yer alan Evonik, 100’ü aşkın ülkede faaliyet gösteriyor. Şirket, 2019 yılını 13,1 milyar Euro ciro ve 2,15 milyar Euro faaliyet kârı ile kapattı. Kimya sektörünün sınırlarını aşan Evonik; müşterilerine inovatif, kârlı ve sürdürülebilir çözümler sunuyor. Şirketin 32 binden fazla personeli; hayatın, bugünün ve geleceğin standartlarını yükseltmek amacıyla çalışıyor.

Evonik’in Beslenme ve Bakım bölümü, 5300 civarında çalışanı ile sağlık ve kaliteli yaşama odaklanıyor. Aktif ilaç içerikleri, tıbbi cihazlar, insanlar ve hayvanlara yönelik besinler, kişisel bakım, kozmetik ve ev temizliği için özgün ürünler geliştiren bu bölüm, 2019 yılını 2,92 milyar Euro ciro ile tamamladı.