FeedKind® Balık Yemi Projesinin İlk Fabrikası Çin’de Kuruluyor

FeedKind® projesinin ticari ölçekteki ilk fabrikası Çin’in güneybatısındaki Çongçing şehrinde inşa edilecek. Adisseo ve Calysta şirketlerinin ortak girişimi olan Calysseo tarafından finanse edilecek olan bu fabrika, FeedKind projesi için önemli bir dönüm noktası niteliğinde. Asya’da su ürünleri yemi piyasası 28 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip ve dünya piyasasının %70’ini oluşturuyor. Çin’deki bu fabrika, Asya’da su ürünleri yetiştiriciliği için yem tedariki alanında iş geliştirmek için harika bir fırsat olarak lanse ediliyor.

FeedKind Aquafeed Project

FeedKind proteini; ekonomik, güvenilir, sağlıklı, besleyici ve takip edilebilir bir protein kaynağı olarak balık ve diğer su ürünleri yemleri alanındaki büyümeyi karşılamak için yenilikçi bir çözüm. Dünyada ticari ölçekteki ilk FeedKind tesisi olacak bu projenin 20 bin ton kapasiteli ilk fazının 2022’de faaliyete geçmesi bekleniyor. İlk fazın başarılı olması durumunda, 80 bin ton kapasiteli ikinci faz hayata geçirilecek. Pazara hızlı bir şekilde nüfuz etmesi beklenen FeedKind’ın Asya’daki tüm taraflar için kârlı ve büyük iş fırsatları sağlayacak şekilde patlama yapması bekleniyor.

Adisseo ve Calysta şirketlerinin ortak girişimi olan Calysseo, FeedKind adlı su ürünleri yemi içerikleri geliştirecek büyük bir işletme olarak Şubat 2020’de kuruldu. Adissseo’dan yapılan açıklamada, Calysseo şirketinin ilk üretim tesisinin Çin’in Çongçing şehrinde kurulması için ilgili taraflarla bir anlaşma imzalandığı belirtildi.

İmzalanan anlaşmanın; Çin’deki yatırımları artırma ve Asya’da su ürünleri yemi alanındaki fırsatları araştırma konusundaki kararlıklarının göstergesi olduğunu belirten Adisseo, COVID-19 pandemisinin ortaya çıkardığı zorluklara rağmen, tüm tarafların desteği sayesinde projenin kesintisiz bir şekilde ilerlediği belirtildi. Tüm tarafların temsilcileri ile Çongçing şehri yöneticilerinin hazır bulunduğu sanal imza törenine ise China Bluestar Group temsilcileri Pekin’den, Calysta temsilcileri ABD ve Şanghay’dan ve Adisseo yöneticileri Paris ve Şanghay’dan katılım sağladı.

Törende Çongçing şehir yönetimini temsilen konuşma yapan Belediyesi Başkan Yardımcısı Zheng Xiangdong, FeedKind üretim tesisleri için kendi bölgelerini tercih etmelerinden dolayı şirket yöneticilerine teşekkür etti. Zheng, bu tesisin bölgede kurulacak olmasının doğalgaz sektöründe değişimi tetikleyeceğini ve Çin’in biyokimya sektöründeki global liderliğini pekiştireceğini dile getirdi. Tesisin inşa edileceği Çangşu bölgesindeki Çin Komünist Partisi Temsilcisi Zhao Shiqing ise piyasa odaklı, hukukun üstünlüğünü temel alan ve uluslararasılaştırılmış bir iş ortamı oluşturmak için çaba gösterdiklerini vurguladı. Projenin hayata geçirilmesini aktif bir şekilde destekleyeceklerini dile getiren Zhao, bu fabrikanın halen kurulu olan dev kimya şirketleri ile olgunlaşmış bir endüstri ekosistem oluşturacağını sözlerine ekledi.

Bluestar Group ve Adisseo Başkanı Hao Zhigang, yatırım anlaşmasının imza törenine katılmış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hao, “Adisseo’nun iş farklılaştırma stratejisinin ve Çin’de büyüme hedefinin sergilenmesi bakımından önemli bir adım daha atıyoruz. Bu proje için gereken tüm desteği sağlayan yerel yönetimlere Adisseo ve tüm iş ortaklarımıza adına teşekkür ediyorum.”  dedi.

Adisseo ve Calysta’nın bu projeye çok büyük beklentilerle başladığını ifade eden Hao Zhigang, “Bu, bizim için büyük bir yatırım. Adisseo’nun hakim ortağı olarak, FeedKind’ın yüksek teknolojiye dayanan, güvenilir ve çevre dostu imalat biriminin inşa edilmesi için Calysseo’ya en güçlü desteği vermeyi sürdüreceğiz. Adisseo zaten su ürünleri için yüksek kalitede yem katkı maddeleri geliştiriyor ve piyasaya sürüyordu ama şimdi FeedKind ile farklı bir boyuta geçiyor. Bugünkü açıklama, bizi hedefimizi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştırdı ve ortaklarımızın bu süreçte gösterdiği azim ve verdikleri destekten dolayı çok memnunuz. Bu projenin başarıyla tamamlanarak faaliyet geçeceğine ve kısa süre içinde müşterilerimize yarar sağlayacağına ve sektöre daha fazla inovasyona imkanı sunacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

FEEDKIND ÜRÜNÜNÜN İLK FABRİKASININ KURULACAĞI YER, DİJİTAL İMZA TÖRENİNDE AÇIKLANDI

Adisseo ve Calysta’nın ortak girişimiyle dünyanın en büyük alternatif protein üreticisi olan Calysseo’nun ilk fabrikası ile ilgili imzalar atıldı.

Adisseo Alternatif Proteinler Kıdemli Proje Direktörü Pierre Casamatta ile Calysta temsilcisi Thomas Huot, Çin’in Çongçing şehrindeki CETDA organize sanayi bölgesinde fabrika yatırımı için anlaşma imzaladı.

Bluestar Group ve Adisseo Başkanı Hao Zhigang, yatırım anlaşmasının imza törenine katılmış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Adisseo’nun iş farklılaştırma stratejisinin ve Çin’de büyüme hedefinin sergilenmesi bakımından önemli bir adım daha atıyoruz.” dedi.

Törende Çongçing şehir yönetimini temsilen konuşma yapan Belediyesi Başkan Yardımcısı Zheng Xiangdong, FeedKind üretim tesisleri için kendi bölgelerini tercih etmelerinden dolayı şirket yöneticilerine teşekkür etti

Doğalgazın doğal fermantasyonu ile üretilen FeedKind®; güvenilir, besleyici, takip edilebilir ve düşük maliyetli protein oluşturmayı sağlayan bir enerji kaynağı. Çok az su harcanarak üretilen bu protein için tarım arazisine gerek kalmıyor.

Adisseo, bu yeni iş modeli sayesinde, hızla artan dünya nüfusunun ve özellikle de Asya ülkelerinin artan su ürünleri talebini karşılamak için yüksek kalitede deniz ürünleri sunma konusunda karşılaştıkları zorluğu aşmaları için üreticilere destek verecek.

FeedKind® üretim tesisinin, Asya pazarlarına yönelik olarak yıllık 20 bin ton kapasiteli ilk fazının 2022’de faaliyete geçmesi bekleniyor. Diğer fazlarla birlikte kapasitenin 100 bin tona çıkarılması hedefleniyor.