FeedVit bir yılda 22 ülkeye ihracat gerçekleştirdi

Yem katkı maddeleri üreticisi ve tedarikçisi FeedVit Kimya, Covid-19 sürecinde sağladığı ihracat başarısıyla dikkat çekiyor. Firma, henüz bir yıllık kurulum geçmişine sahip olmasına rağmen TradeAtlas’ın da katkısıyla 22 ülkeye ihracat gerçekleştirdi.

Feedvit bir yılda 22 ülkeye ihracat gerçekleştirdiHayvan besleme sektöründe hizmet veren yem katkı maddeleri üreticisi ve tedarikçisi FeedVit Kimya, 1 yılı aşkın bir süre önce kurulmuş olmasına rağmen Covid-19 döneminde 22 ülkeye ihracat gerçekleştirmeyi başardı. Firmanın CEO’su İslambey Çağlar, koronavirüs döneminde nasıl 22 ülkeye ürün ihraç ettiklerini anlattı.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre; Covid-19 döneminin başlaması ile beraber şirketler yurt dışı seyahatlerini tehlikeli buldukları için olası pazarlardan vazgeçti veya askıya aldı. FeedVit Kimya, pazarda doğacak olan boşluğu doldurmanın bir fırsat olacağını düşünerek, korona dönem planı çıkardı. Bu plan, korona döneminde gidilebilecek ülkeler ve müşteri listelerinin oluşturulmasıyla başladı ve sadece 2020 yılı son ayları ve 2021 yılı içerisinde 15 ülkeye gidilerek tanıtım yapıldı. İthal ürün çekmek isteyen firma sahipleri; “bu denli sıkıntılı dönemde bile ziyaret yapabilen firma bizi asla yarı yolda bırakmaz” diyerek anlaşmaya vardı.

FeedVit Kimya CEO’su İslambey Çağlar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Bu firmaların bazıları daha önce çalışmış olduğumuz müşterilerimiz, bazıları TradeAtlas B2B e-ticaret platformu sayesinde bulduğumuz yeni müşterilerimiz oldu. Özellikle bize çok büyük katkıda bulunan Katar firmasını TradeAtlas sayesinde bulduğumu inkar edemem. Başlangıcını yapmış olduğumuz işlerimiz, Çin’in navlun fiyatlarının artmasıyla her geçen gün hız kazandı. Korona döneminde kazandığımız müşterilerimiz farklı ülkelerdeki tanıdıklarını da bizlere yönlendirerek müşteri portföyümüzün genişlemesine katkıda bulundu. 2021 yılının sonunda 22 ülkede bayilik vermiş, 1 ülkeye şube açmış ve 2 ülkede (birisi Avrupa ülkesi olacak şekilde) şube açmak için girişimlerde bulunmuş bir FeedVit Kimya oluştu. İlerleyen yıllarda hedefimiz daha da genişleyerek 60 ülkeye ihracat yapan bir firma haline gelmektir.”

Yeni kurulan firmaların ihracata dayalı büyüme yolculuğunda geleneksel yöntemlerle birlikte dijital platformları da kullanarak (B2B), ihracat potansiyelini mevcut durumdan çok daha ileri taşıyabileceklerini söyleyen Çağlar, yüz yüze firma ziyaretlerini güçlendirmenin altın kuralının e-ihracattan geçtiğini vurguladı.