JRS, Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde lifin önemini anlattı

JRS Türkiye, hayvan beslemede kullanılan “fonksiyonel lif” çözümleriyle ilk defa Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Beyaz Et Kongresi’ne (UBEK-6) katıldı.

JRS, Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde lifin önemini anlattıAlmanya merkezli lif ham maddeleri tedarikçisi J. Rettenmaier & Söhne (JRS) grubunun hayvan besleme departmanı, bu sene 1-5 Mart tarihleri arasında altıncısı düzenlenen Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde (UBEK) katılımcı olarak yer aldı. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin (BESD-BİR) organizasyonunda Antalya’da düzenlenen kongrede, beyaz et sektörünün önemli yenilik ve gelişmeleri görüşüldü.

Beyrut Amerikan Üniversitesi üyesi Prof. Dr. Mohamad Farran, JRS Hayvan Besleme Departmanı’nın misafiri olarak katıldığı kongrede, “Kümes Hayvanlarında Rasyonlara Lignoselüloz Eklenmesinin Seçilmiş Üretkenlik ve Üreme Parametreleri Üzerindeki Etkisi” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Dr. Farran, katılımcılar tarafından ilgiyle karşılanan sunumunda, lifin özellikle bağırsak sağlığı ve taşlık gelişimi üzerindeki önemine değindi. Lifin, hayvan yetiştiriciliğinde kullanılan protein ve enerji kaynağı ham maddeler kadar önemli olduğunu vurgulayan Dr. Farran, sunumunun devamında lifin altlık kalitesini artırdığı ve yemden yararlanımı maksimuma çıkardığı ile ilgili bilimsel çalışmaları paylaştı.

Irmak Köroğlu, JRS Rettenmaier Türkiye Hayvan Besleme Departmanı Yöneticisi Prof. Dr. Mohamad Farran, Beyrut Amerikan Üniversitesi üyesi

JRS Rettenmaier Türkiye Hayvan Besleme Departmanı Yöneticisi Irmak Köroğlu da kongrede katılımcılarla bir araya geldi. Birebir görüşmelerinde fonksiyonel lif tedarikçisi JRS’nin HPC özel öğütme teknolojisiyle ürettiği fonksiyonel lignoselüloz ürünü Arbocel hakkında bilgiler aktaran Köroğlu, “Arbocel, 8 kat daha fazla su tutma özelliği sayesinde, hayvanın sindirim sistemi sağlığını korumak ve geliştirmek amacıyla çeşitli faydalar sağlamaktadır” dedi.

Kongredeki görüşmelerinde katılımcıların Arbocel ürününe bir hayli ilgi gösterdiğini ifade eden Irmak Köroğlu, ürünün broiler damızlık yetiştiriciliğinde açlık stresi, hızlı yem tüketimi, altlık kalitesi, canlı ağırlık kontrolüyle ilgili problemlere destek olduğunu vurguladı. Türkiye’de yapılan ticari denemelerin sonuçları hakkında da bilgi veren Köroğlu, Arbocel kullanımıyla mortalite oranında düşüş, kuluçkalık yumurta sayısında artış, altlık neminde ise düşüş sağlandığını vurguladı.