Kanatlı sektörü 2020 yılında 2,2 milyon ton üretim yaptı

BESD-BİR 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Naci Kaplan, yaptığı konuşmada kanatlı sektörünün 2020 yılında 2,2 milyon ton üretim gerçekleştirdiğini ve bunun 540 bin tonunu ihraç ettiğini söyledi.

Kanatlı sektörü 2020 yılında 2,2 milyon ton üretim yaptı
BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Naci Kaplan

Türkiye’de 20 üye firma ile kanatlı eti sektörünü başarılı ile temsil eden Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin (BESD-BİR) 19. Olağan Genel Kurul Ankara’da gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin belirlendiği toplantıda Naci Kaplan başkan seçildi.

Genel Kurul Toplantısı açılış konuşmasında dünya ve ülke kanatlı eti sektörünün değerlendirmesini yapan BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Naci Kaplan, şunları aktardı: “BESD-BİR yıllık cirosu yaklaşık 5,5 milyar dolar olan, 94 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve dolaylı olarak 3 milyon kişinin geçimine katkı sağlayan Türkiye kanatlı eti sektörünü 28 yıldır başarıyla temsil etmektedir. Sektörümüz, Kovid 19 pandemi şartlarında 2020 yılında bir önceki sene ile neredeyse aynı kalmak üzere 2,2 milyon ton üretim gerçekleştirdi ve bu rakamın 540 bin tonunu ihraç etti. Türkiye piliç eti üretiminde dünyada 10’uncu, ihracatta ise dünyada 7’inci sıradadır.”

TÜM BESD-BİR ÜYELERİ “TSE COVİD-19 GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİ” ALDI
Kovid-19 pandemi sürecinde sektörün çok çalıştığını ve tüketicinin hiçbir zaman en temel gıda maddesi olan tavuk ve hindi etine ulaşmasında zorluk yaşamadığını belirten Naci Kaplan konuşmasına şu şekilde devam etti: “Geçen Mart ayında ülkemizde ilk vakanın açıklandığı ve tedbirlerin geldiği zaman, maalesef kanatlı eti sektörünün üretiminin en fazla olduğu dönemdi. Piknik sezonu ve ramazan ayı öncesi hepimiz, üretimlerimizi bu yoğunluğa göre planlamıştık. Üretimi aksatmadan sürdürme çabalarımız, sokağa çıkma kısıtlamaları, tüm yiyecek & içecek sektörünün satış kanallarının kısıtlamaları, turizm sezonunun verimsiz geçmesi hepimizin hedeflerinde ciddi sapmalara neden oldu. Üyelerimiz ve üreticilerimiz her zaman uyguladıkları biyogüvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkararak üretimlerini büyük titizlikle sürdürmeye devam etti. Üyelerimizin tamamı bu zaman zarfında  “TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi “almaya hak kazanarak kalitemizi ve hijyene verdiğimiz önemi bir kez daha kamuoyuna gösterdi.”

SEKTÖRÜN HEDEFİ “SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM”
Tüm dünyada sürekli artan nüfusun gıda ihtiyacının sağlanması, pandemi koşullarının getirdiği sorunlar, iklim değişikliğinin tarıma yüklediği negatif etkiler içerisinde, toplumların tarımı desteklemesinin ve gıdaya ulaşmanın ciddiyetini daha iyi anladığını belirten Naci Kaplan sürdürülebilir üretimin önemini vurguladı.

Kaplan, konuşmasına; “Yeni dünya düzeninde bizleri bekleyen bu zorluklar, sürdürülebilir üretimin ehemmiyetini ve gerekliliğini karşımıza daha da hızla çıkardı. Dünya standartlarında üretim yapan sektörün; kısa vade gelecek planlarına mutlaka çevresel riskleri ve ekolojik kıtlıkları azaltmayı hedefleyen “yeşil ve çevreci” ekonomi ilkelerini benimseyerek hayata geçirmesi lazım.” sözleri ile devam etti.

JAPONYA’DAN SONRA ÇİN’E İHRACAT BAŞLADI
94 ülkeye ihracat yapan kanatlı eti sektörünün dünya ticaretinde 7. sırada yer aldığının bilgisini veren Naci Kaplan: “Japonya’dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ne geçtiğimiz sene Kasım ayında ilk ihracatı gerçekleştirdik. Çin, kanatlı ürünlerde yıllık ortalama 2 milyar dolarla dünyanın en büyük dördüncü ithalatçısı konumunda. Bu büyük pazarda, Türkiye’nin kanatlı eti kalitesi ile hak ettiği yerini alacağını kuvvetle ümit ediyoruz. Sektörün potansiyeli ile paralel, ihracatta koyduğumuz hedeflere ulaşabilmek için yeni pazarlara ve bazı pazarların geliştirilmesine mutlak ihtiyaç var. Bu hedeflere ulaşmak için biz çok çalışıyoruz ve konuyla ilgili ilerlemek için ilgili bakanlıkların mutlaka desteğini bekliyoruz” dedi.


YENİ BESD-BİR YÖNETİM KURULU:
Başkan         Naci Kaplan
Başkan Yrd.  Faik Üçer
Sayman       Cüneyt Özkurt
Üye             Dr. Sait Koca
Üye             Onur Özkul