Kanatlı sektörü temsilcileri Bursa’da bir araya geldi

Bilimsel Tavukçuluk Derneği tarafından organize edilen Uluslararası Kümes Hayvanları Kongresi, 8-11 Mayıs 2024 tarihleri arasında yerli ve yabancı bilim insanlarını, kanatlı sektörünün temsilcileriyle buluşturdu.  

Kanatlı sektörü temsilcileri Bursa’da bir araya geldiUluslararası Kümes Hayvanları Kongresi, WPSA (World’s Poultry Science Association – Dünya Kanatlı Bilimi Derneği) Türkiye Şubesi olan Bilimsel Tavukçuluk Derneği ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nin (BUÜ) iş birliğiyle, 8-11 Mayıs 2024 tarihleri arasında Bursa’daki Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kongreye, Türkiye’nin ilgili fakültelerinden çok sayıda akademisyenin yanı sıra yerli ve yabancı sektör temsilcileri de katıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve üniversite tanıtım filmlerinin izlenmesiyle başlayan Kongrede, BUÜ Halk Oyunları Topluluğu da bir gösteri yaptı. Kongrenin açılış konuşmasını, Türkiye Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof. Dr. Rüveyda Akbay gerçekleştirdi.

Konuşmasında, “Bu toplantıların amacı bütün dünyada bilimde neler olup bittiğini karşılıklı görüşmek, sohbet etmek, bilgi alışverişinde bulunmak, sosyal olarak da dostlukları güçlendirmektir” diyen Akbay, devamında şunları dile getirdi: “Sektöre şöyle bir faydası olacak. Dünyadaki gelişmeleri burada sunulan bildirilerle görmüş olacağız. Ayrıca bu tür şeylerde ticari ilişkiler gelişecek. Türkiye’yle bu gelen ülkeler arasında 16 farklı ülke geldi. Onların hepsi bilim adamı değil, içinde tüccarları da var. Bu ilişkiler Türkiye’deki ticari ilişkileri geliştirecek, dostlukları güçlendirecek. İhracat kapılarını da açacak. Bu nedenle hem sosyal ve bilimsel yönden hem de ticari yönden çok faydalar sağlayacak bir etkinlik.”

Kongrede, açılış konuşmasının ardından panel sunumlarına geçildi. Panel bildirilerinin sunuşunu, BUÜ Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ak yaptı. Ardından sırasıyla Beyaz Et Üreticileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Naci Kaplan, Kanatlı Eti Sektörünü; Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı M. Ülkü Karakuş, Türkiye’deki Yem Sanayinin Durumunu; Cobb Türkiye Üretim Müdürü Zekeriya Yıldırım, Broyler Yumurtacı Damızlık Pazarı ve Tüketimdeki Yönelimleri; İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçıları Birliği ve HASTAVUK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, Yemeklik ve Kuluçkalık Yumurta Ürünlerinin Tüketimi, Üretimi ve Çevreye Etkilerini; KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Esat Karakaya, Gıdalarda Bilgi Kirliliğinin Önlenmesinde Kamu Otoritesi ve Akademinin Sorumluluğunu ele alan sunumlar gerçekleştirdi. Panel, soru-cevap bölümüyle tamamlandı.

Kongrede ilk günün sonunda tüm konuşmacılara plaket verilerek, toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.