Kuraklık yem fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor

Türkiye’de hayvan yetiştiricileri için halihazırda zaten büyük bir sorun olan yem fiyatları, şimdi de kuraklık tehdidiyle karşı karşıya. Türkiye’nin en kurak bölgesi sayılan Karapınar’da Temmuz ayı itibarıyla başlayan buğday hasadında yüzde 30’dan fazla kayıp olduğu ve bu durumun hayvan yemi fiyatlarına da yansıyacağı belirtiliyor.

Kuraklık yem fiyatları üzerinde baskı oluşturuyorTürkiye, bir yılı aşkın süredir kuraklıkla başa çıkmaya çalışıyor. Kuraklıktan en çok etkilenen bölge ise ülkenin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Havzası oldu. Buğday hasadında yaşanan 5 milyon tonluk kayıp nedeniyle önümüzdeki günlerde un, buğday ve hayvan yemi fiyatlarında artış olabileceği dile getiriliyor.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Direk, Türkiye’nin en kurak bölgesi sayılan Karapınar’da Temmuz ayı itibariyle başlayan buğday hasadında yüzde 30’dan fazla kayıp yaşandığını belirtiyor ve ekliyor: “Karapınar’da yaşanan sıkıntı un, ekmek ve et fiyatlarına da yansıyacaktır.”

Meram Ziraat Odası Genel Sekreteri Osman Kendirci de, son 10 yılın en kurak döneminin yaşandığını, hububat fiyatlarının bu yıl artacağını dile getiriyor. 100 bin dekarlık geniş arazide hububat hasadı yapılamadığını dile getiren Karapınar Ziraat Odası Genel Sekreteri Nadi Özdil ise şunları aktarıyor: “Yıllık 20 milyon ton buğday üretim kapasitemiz varken, kuraklık ve iklim değişikliğine bağlı nedenlerden kapasite 15 milyona ton seviyesine gerileyecek gözüküyor. Konya ve Karapınar’da obrukların sayısı artıyor. Son 10 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz. Buğdayda ülke olarak ciddi kaybımız olacak.”

Bölgeye yeterli yağmurların düşmemesi nedeniyle yeraltı su kaynakları tarımsal sulama için kullanılırken, bu kaynaklar günden güne azalıyor. Milliyet’in haberine göre; uzmanlar 5 yıl öncesine kadar 50 metre derinden yeraltı suyu çıkartılmasına karşın, bu mesafenin kuraklık ve aşırı tüketim nedeniyle 150 metrenin üzerine çıktığını, kaynakların tükenmesi durumunda Türkiye genelinde buğday krizi yaşanabileceğine dikkat çekiyorlar.