Kurdaki gerileme yem fiyatlarına yüzde 5 ile 13 arasında yansıyacak

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Başkanı Ülkü Karakuş, döviz kurunda yaşanan gerilemenin karma yem fiyatlarına yüzde 5 ile 13 arasında indirim olarak yansıyacağını açıkladı.

Hayvancılık işletmelerinin en büyük girdi kalemi olan karma yemde indirim haberi Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Başkanı Ülkü Karakuş’tan geldi. Anadolu Ajansı’na (AA) konuyla ilgili bir demeç veren Karakuş, döviz kurunda yaşanan gerilemenin çeşidine bağlı olarak karma yem fiyatlarına yüzde 5 ile 13 arasında indirim olarak yansıyacağını duyurdu.

Ülkü Karakuş, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Başkanı

HAM MADDE TEMİNİ %50 İTHALATA BAĞIMLI
Karma yem sektörünün bitkisel üretimden aldığı ürünleri işleyip hayvansal üretime aktardığını söyleyen Karakuş, bitkisel üretimin yeterli olmaması nedeniyle sektörün hububat ve yağlı tohumlar gibi temel ham maddelerin temini açısından yüzde 50 ithalata bağımlı durumda bulunduğunu dile getirdi.

Açıklamasında dünyadaki artan emtia fiyatlarına dikkat çeken Ülkü Karakuş, Kovid-19 salgınıyla dünyada yeni bir döneme girildiğini, geçmiş yıllarla kıyaslandığında hububat ve yağlı tohumlar gibi temel tarımsal ürünlerin üretim ve stoklarında önemli bir değişiklik olmamasına rağmen bu emtiaların fiyatlarında hızlı bir yükseliş gerçekleştiğini vurguladı.

Gıda güvencesi endişeleriyle özellikle Çin gibi önemli piyasa oyuncularının ihtiyacından çok fazla ürün alarak stoklarını artırmaya yönelmesinin, salgın sürecindeki fiyat artışlarının temel sebeplerinden biri olduğuna işaret eden Karakuş, salgının ekonomik etkilerinin azaltılması hedefiyle piyasaya sürülen yüksek miktardaki paranın üretim veya yatırımlar yerine emtia ticaretinde kullanılmasının da fiyat artışlarını etkileyen unsurlar arasında yer aldığını bildirdi.

HAYVANCILIK İŞLETMELERİNİN EN BÜYÜK GİDERİ YEM
Hayvancılık işletmelerinde, yem giderlerinin yüzde 60-70 ile en büyük gider kalemi olduğunu ve bu nedenle hayvansal üretimin yem fiyatlardan önemli oranda etkilendiği hatırlatan TÜRKİYEM-BİR Başkanı Karakuş, açıklamasının devamında şunları dile getirdi: “Ülkemizde döviz kurunun stabil hale gelmesi ve istikrarlı bir piyasa oluşması, sektörümüz ve dolayısıyla hayvancılık açısından son derece önemlidir. Türkiye’nin makro hedeflerine ulaşması yolunda atılacak adımların öngörülebilir olması, döviz kurundaki agresif dalgalanmaların bulunmadığı piyasa koşullarının sağlanması ve bu amaçla sağlıklı planlar yapılması, üretimimizin sürdürülebilirliğini olumlu yönde etkileyecektir.”