Liderlerin ortaklığı yem endüstrisine güçlü çözümler olarak dönüyor

Stefan Hoh, Bühler Yem ve Premiks Pazar Segmenti Başkanı

“Premier Tech-Bühler ortak girişiminin ana odak noktası, hayvan yemindeki ana uygulamalar için standartlaştırılmış, yüksek maliyetli çözümler sağlamaktır. Özel çözümler için, Premier Tech’in tüm portföyüne tam erişime sahibiz. Yem endüstrisine tek bir irtibat noktası olarak hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.”

Gıda ve yem teknolojileri söz konusu olduğunda ilk akla gelen markaların başında yer alan Bühler, 2019 yılında ambalaj teknolojilerinde lider olan Premier Tech’le güçlerini birleştirdi. İki liderin ortaklığı, teknoloji geliştirme aşamasında ilk meyvesini Mart ayında verdi: CHRONOS OML-1060.

Pelet yem gibi tanecikli ürünlerin torbalanması için geliştirilen OML-1060, en çok ihtiyaç duyulan özellikleri bir araya getiren, yüksek kalitesi ve uygun maliyetiyle dikkat çeken tam otomatik bir paketleme teknolojisi. Bu teknolojinin devamı niteliğindeki yeni çözümler de 2022’de yem endüstrisinin beğenisine sunulacak.

Bühler-Premier Tech ortaklığını, hedeflerini, yeni geliştirilen CHRONOS OML-1060’ı, yüksek kalite ve uygun maliyetin OML-1060’ta nasıl bir araya geldiğini ve daha fazlasını Bühler’in Yem & Premix Segmenti Başkanı Stefan Hoh ile konuştuk.

Sayın Hoh, öncelikle 2019’da başlayan Bühler – Premier Tech ortaklığının içeriği ve hedefleri hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Bu ortaklığın sektör için anlamı nedir?
Gıda ve yem işleme teknolojisinde pazar lideri olarak Bühler Group, küresel yem pazarında güçlü bir varlığa sahip. Bu, Premier Tech’in üst düzey paketleme hatlarındaki tartışmasız pazar liderliği ile birleştiğinde, her bir ortağın güçlü yanlarından ve çözümlerinden yararlanan güçlü bir stratejik ortaklığın oluşmasına yol açtı.

Premier Tech, tam otomatik paketleme hatlarında başı çekerken Bühler, yarı otomatik ve manuel paketleme hatlarında engin deneyim sağlıyor. Ortaklığımızı maksimuma çıkarmak için Çin’de 50/50 ortaklık girişimini kurduk. Bu nedenle bu ortak girişim, müşterilerimiz için her iki dünyanın en iyisini sunarak, ‘daha iyi bir dünya için yenilikler’ vizyonumuzu geliştirmemize olanak tanıyor.

“Ortak girişimin ilk ürününü birlikte başarıyla geliştirdik: OML-1060, tanecikli ürünler için tam otomatik bir paketleme hattı. Aynı yüksek kalite standartlarına göre üretilmiş mevcut bir üst düzey çözümün daha uygun maliyetli bir yinelemesi gibi diyebiliriz.”

Ortaklığınız başladığından beri hangi adımları attınız? Sektöre ne tür yenilikler ve çözümler sağladınız?
Ortak girişimin ilk ürününü birlikte başarıyla geliştirdik: OML-1060, tanecikli ürünler için tam otomatik bir paketleme hattı. Aynı yüksek kalite standartlarına göre üretilmiş mevcut bir üst düzey çözümün daha uygun maliyetli bir yinelemesi gibi diyebiliriz. Bu, sektöre tanıtacağımız yeni bir tam otomatik paketleme ekipmanı serisinin sadece başlangıcı. Ortak girişim, aynı zamanda sektöre ve müşterilerimize mümkün olan en iyi şekilde hizmet verebilmek için operasyonel günlük iş süreçlerimizi düzene koymamızı sağladı.

Çin’deki ortak girişiminiz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Bu ortak girişim şu anda hangi aşamada?
Çin’in Wuxi kentindeki Bühler tesislerinde üretim merkezimizin yanı sıra ortak araştırma ve geliştirme merkezimiz bulunuyor. Yarı otomatik ve manuel paketleme hatları için tüm Bühler makinelerinin tam entegrasyonuna sahip. İlk OML-1060’ın üretimi tesiste halihazırda devam ediyor.

Ortaklığınızın yem endüstrisi için sunduğu çözümler hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Ortak girişimimiz aracılığıyla, kaliteden ödün vermeden yem endüstrisi için uygun maliyetli, esnek, endüstriyel paketleme çözümleri sunuyoruz. İlk yeniliğimiz olan OML-1060, pelet ve kırıntılı gibi granül yem ürünleri için. En yüksek doğruluk ve minimum kayıp için tasarlanmış, tamamen entegre otomatik bir yem paketleme hattı. Gelişmekte olan pazarların en çok talep edilen özellikleri ve gereksinimleri, ekipman tasarımına dahil edildi. Şu anda geliştirme sürecimizde olan tam otomatik çözümler, hem granül hem de toz tipi ürünlere odaklanacak, 2022’de piyasaya sürülecek.

“Ortak girişimimiz aracılığıyla, kaliteden ödün vermeden yem endüstrisi için uygun maliyetli, esnek, endüstriyel paketleme çözümleri sunuyoruz. Şu anda geliştirme sürecimizde olan tam otomatik çözümler, hem granül hem de toz tipi ürünlere odaklanacak, 2022’de piyasaya sürülecek.”

Chronos OML-1060’ı biraz daha detaylı anlatabilir misiniz? Chronos OML-1060’ın benzer teknolojilerden farkları ve onlara göre avantajları hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Chronos OML-1060, en verimli sahip olma maliyeti ve hızlı bir yatırım geri dönüşü için tasarlanmış tam otomatik bir ağzı açık torbalama sistemidir. Çoklu dokuma dahil olmak üzere çok çeşitli torba türlerini, boyutlarını ve malzemelerini, ve ayrıca saatte 600 torba kapasitesine sahip 20 ila 50 kg’lık torbaları işlemek için yeterince esnektir. Tek parça tasarım, hızlı bir kurulum ve kolay nakliye sağlıyor.

Kontrol kabini, kullanıcı dostu HMI dokunmatik ekrana ek olarak, paketleyiciye zaten entegre edildi. Diğerlerinin yanı sıra bir etiket uygulayıcı, torba magazin yükseltmesi, otomatik yükseklik ayarı gibi çok çeşitli seçenekler bulunuyor. Ayrıca, her yerde anahtar sensörlü güvenlik korumaları, tehlikesiz bir çalışma sağlıyor.

Tüm bu özelliklere ek olarak, bu kategorideki bir makine için benzersiz şekilde küçük bir yer kaplıyor.

Chronos OML-1060 Çin’de üretilen uygun maliyetli bir çözüm olarak piyasaya sürüldü. Bu çözüm neden Avrupa’da üretilen diğer çözümlerden daha uygun maliyetli? Kullandığınız üretim teknolojileri, tasarım veya özellikler Avrupa’da üretilenlerden farklı mı?
OML-1060 hakkında belirtilmesi gereken en önemli bilgi kaliteden ödün verilmemiş olmasıdır. Avrupa’da üretilen mevcut çözümlerimizde kullanılan aynı tasarım ve teknolojiye sahiptir; OML-1060, basitçe mevcut bir üst düzey çözümün daha uygun maliyetli bir yinelemesidir.

Maliyet verimliliği, standardizasyona ve yem endüstrisinin en çok talep edilen özelliklerine net bir şekilde odaklanılarak sağlanmıştır. Ek olarak, ortak girişim, Bühler’in Asya’daki engin üretim deneyiminden ve üretim yeteneklerinden yararlanıyor.

Bühler, trendleri yakından takip eden ve çoğu zaman trendleri kendisi belirleyen bir markadır. Bu özelliğinden hareketle bize gelecekle ilgili bazı ipuçları verebilir misiniz? Örneğin, granül/pelet paketleme başta olmak üzere, paketlemedeki trendler nelerdir? Müşterileriniz Bühler’den ne bekliyor veya Bühler gelecekte onlara hangi yenilikleri sunacak?
Doğruluk, izlenebilirlik, minimum ürün kaybı ve paketleme hızı açısından pazardaki mevcut gereksinimlerinin gelecekte de kalması muhtemel. Dijitalleşme; bütün bunlara ve üretim analitiği, birden fazla lokasyonda KPI karşılaştırması gibi ortaya çıkan yeni müşteri gereksinimlerine yanıt vermede kilit unsur olacaktır.

İçiniz rahat olsun, Bühler ve Premier Tech, gıda ve yem sektörleri için ilk güvenli, yüksek performanslı bulut tabanlı çerçevelerden biri olan Bühler Insights gibi mevcut ve gelecekteki çözümlerle, bu pazardaki ihtiyaçlara cevap vermeye hazırdır. Bu, müşterilerimizin süreçlerinin üretkenliğini artırmak için ihtiyaç duydukları tüm dijital hizmetlere erişim sağlayan bir araç kutusudur.

Son olarak, başka eklemek istediğiniz var mıdır?
Premier Tech-Bühler ortak girişiminin ana odak noktası, hayvan yemindeki ana uygulamalar için standartlaştırılmış, yüksek maliyetli çözümler sağlamaktır. Özel çözümler için, Premier Tech’in tüm portföyüne tam erişime sahibiz. Yem endüstrisine tek bir irtibat noktası olarak hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.