Marmara Denizi’nde kurulacak 9 midye çiftliğinden 126 milyon ciro bekleniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın desteğiyle Marmara Denizi’nde kurulumu devam eden 7 midye çiftliğinden 3’ünde ekim aşamasına gelindi. 54 milyon liraya mal olacak tesislerden yıllık 126 milyon lira ciro elde edilmesi hedefleniyor.

Marmara Denizi’nde suyu temizleyici özelliğiyle bilinen Akdeniz midyesi çiftlikleri çoğalıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle kurulan ve 9 bin ton kapasiteye sahip 7 tesisten 3’ünde midye ekim aşamasına gelindi. 54 milyon liraya mal olacak midye çiftlikleriyle hem müsilajla mücadele hedeflenirken hem de yıllık 126 milyon lira ciro elde edilmesi bekleniyor.

İHA kaynaklı habere göre Yalova’nın Çınarcık ve Armutlu ilçeleri açıklarında yer alan 3 tesisin kurulum aşaması tamamlandı. Çınarcık açıklarında 174 bin metrekarelik alana kurulan çiftlikte midye ekim çalışması yapılıyor.

Suat Parıldar, Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü

MARMARA MİDYENİN MERKEZİ OLACAK
Çalışmalarla ilgili bilgi veren Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, şunları aktardı: “2021 yılı itibarıyla bu işletmelerin yıllık 5 bin ton kapasiteli 3’ü yatırımlarını yaptılar. Diğer 4 bin ton kapasiteli işletmelerimiz de yoğun çaba içinde. İnşallah yakın gelecekte Marmara’da yıllık 9 bin ton kapasiteli midye çiftliklerimiz, hem üretimi hem tüketicilere arzını hem de ihracat potansiyelinin etkin değerlendirilmesi sürecini tamamlamış olacak. Tabii ki Türkiye’de hem iç tüketimde hem de uluslararası ticarette midye önemli bir yer tutuyor. Bu anlamda biz de Marmara’da bu fırsatı kaçırmak istemedik. Yatırımcılarımız da yoğun ilgi gösterdi. Aynı zamanda midye çiftliklerinin kurulu olduğu alanlar doğal bir resif alanı oluyor. Yani diğer balık çeşitlerinin de üremeleri adına çok ciddi imkan sağlıyorlar. Bu da denizdeki çeşitliliğe, popülasyona ve sürdürülebilirliğe ciddi bir fayda sağlıyor. Deniz dostu bir üretimden bahsediyoruz. Dolayısıyla midye çiftliklerinin denizin temizlenmesinde etkin bir rol aldığını ifade etmek yanlış olmaz. Marmara Denizi’nin midyenin merkezi konumunda olacağı ifadesini önümüzdeki süreç için söylemek mümkün.”