Meksika Hayvan Yemi Pazarı

Değeri 2019’te 6.512 milyar ABD doları olan Meksika hayvan yemi pazarının, yıllık yüzde 4.11’lik bir büyüme ile 2025’te 8.292 milyar ABD dolarından ulaşması bekleniyor.

Mexico Animal Feed Markets 2020-2025

Meksika, temel tahılların büyük bir ithalatçısı olmaya devam edecek. 2019/20’te, hayvan yemi için artan talebi karşılamak için ithalatın mütevazı büyümesine devam etmesi bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin lojistik avantajları ve mevcut iş ilişkileri nedeniyle Meksika’nın ana tedarikçi olarak kalması bekleniyor.

Mexico Animal Feed Markets 2020-2025Ek olarak, buğdayın yem tüketiminin azalmaya devam etmesi ve buğdayın mısır gibi diğer alternatiflere kıyasla nispeten daha yüksek maliyetini yansıtması bekleniyor. Yem tüketimi için mısırdaki artışlar büyük ölçüde diyet düzenindeki değişiklikler ve nüfusun hayvansal proteinler üzerindeki gelir ve harcamalarındaki artış ile açıklanıyor.

Daha yüksek tüketici gelirlerinde, tahıllar ve temel mahsuller üzerindeki harcamalar azalırken, kümes hayvanları, domuz eti ve sığır etleri, süt ve yumurta tüketimi harcamaları artıyor. Yem tüketimi açısından mısır taneleri, hayvanlara ve kümes hayvanlarına orijinal haliyle ya kendi başına ya da bileşik yemdeki takviyelerle birlikte veriliyor. Hayvan yemi endüstrisinin 2020’de marjinal olarak büyümesi bekleniyor, kümes hayvanları sektörü Meksika’da esas olarak yem taneleri şeklinde mısırın ana kullanıcısı olmaya devam ediyor.

Ayrıca, Meksika kümes hayvanları endüstrisi 2019’te önemli ölçüde büyüdü ve bu eğilimin Ulusal Kümes Hayvanları Çiftçileri Birliği’ne (UNA) göre 2020’te de devam etmesi bekleniyor. Buna ek olarak, yem, etlik piliçin toplam üretim maliyetinin önemli bir bölümünü temsil ediyor. Tavuk eti ve yumurta tüketimi de giderek daha fazla fiyat duyarlı bir pazarda uygun fiyatlı olması nedeniyle artış gösteriyor.

Ayrıca, bu protein kaynakları giderek sığır eti ve domuz eti için uygun ve sağlıklı bir alternatif olarak kabul görüyor. Ülkedeki hayvancılık üretimi, çiftliklerin dikey entegrasyonunun yanı sıra daha iyi biyogüvenlik önlemleri nedeniyle de büyümeye devam ediyor.

2019 yılında, hayvancılık ihracatı, Amerika Birleşik Devletleri’nin ana ticaret ortağı olduğu yeni bir rekor kırdı. İstikrarlı yem fiyatları ve uygun hayvancılık sıhhi koşulları hakim olduğu için bu eğilimin 2020 yılında  devam etmesi bekleniyor. Meksika’nın sığır eti ihracatının, özellikle yüksek işgücü ve katma değerli et ürünlerinin fiyat primine sahip olduğu Asya pazarlarında da artması bekleniyor.

Tüketiciler daha uygun fiyatlı hayvansal proteinlere yöneldikçe, yerli domuz endüstrisi de büyümeye devam ediyor. Bu nedenle, Meksika hayvan yemi pazarının genişlemesine katkıda bulunan yukarıda belirtilen faktörlerle, bu pazarın tahmin döneminde sağlıklı bir büyüme göstermesi bekleniyor.

Kaynak: ResearchAndMarkets.com