Proyem’in 9. yem fabrikasının temeli Diyarbakır’da atıldı

Matlı Holding bünyesinde yer alan Proyem A.Ş., 9. yem fabrikasının temel atma törenini  Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirdi.

Proyem’in 9. yem fabrikasının temeli Diyarbakır’da atıldıMatlı Holding bünyesinde yer alan Proyem A.Ş., 2 Eylül’de Diyarbakır 1. Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla 9. yem fabrikasının temel atma törenini gerçekleştirdi. Törende Varank’ın yanı sıra Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı ve Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, Matlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ve Matlı Holding Genel Müdürü Önder Matlı yer aldı.

Temel atma töreninde konuşan Bakan Varank, şunları kaydetti: “Bu tesis üretim ve depolama kapasitesi bakımından Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olacak. Toplam bedeli 250 milyon lirayı bulan bu yatırım tamamlandığında doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 1000 kişilik ilave istihdam oluşturacak. Diyarbakır ve çevresi hem kişi başına canlı hayvan değeri hem de hayvansal üretim bakımından ülkemizde en üst sıralarda yer alıyor. Dolayısıyla bu bölgede yem üretimi yapacak fabrikalar için muazzam bir pazar bulunuyor. Bölgenin bu potansiyelini görerek yatırım yapan firmamızı tebrik etmek istiyorum.”

250 MİLYON LİRALIK YATIRIM BEDELİ
Törende, temeli atılan yeni Proyem fabrikası hakkında bilgi veren Matlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, bu topraklardan kazandıklarını yine bu topraklarda paylaşmayı ilke edindiklerini ve Proyem ile ülke içerisindeki yatırımlarına bir yenisini daha ekleyeceklerini belirtti.

Özer Matlı, 79 bin 950 metrekare alan üzerine, 42 bin metrekare kapalı alana sahip olacak şekilde kurulacak üretim kompleksinin, 150 bin ton ham madde depolama kapasitesine sahip olacağını ifade etti. Bu kapasitenin sektörün bölgedeki en büyük yatırımlarından biri olma özelliği taşıdığını da dile getiren Matlı, konuşmasının devamında şunları ekledi: “Yatırım bedeli 250 milyon lira olan üretim kompleksimiz bünyesinde 250 çalışan bulunacak ve dolaylı olarak da 1000 kişiye ulaşacak bir istihdam hacmi yaratarak bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.”

Tam otomasyonla çalışacak Proyem’in Diyarbakır’daki bu yeni yem kompleksi 1 yıl içinde üretime başlayacak. Yem kompleksinin “yerinde üretim modeli” ile bölge ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağı belirtiliyor.