spot_img
spot_img

ULUSLARARASI HAYVAN YEMİ VE KATKILARI DERGİSİ

Temmuz 31, 2021
spot_img
spot_img

ULUSLARARASI HAYVAN YEMİ VE KATKILARI DERGİSİ

spot_img
More

  TEMMUZ-AĞUSTOS 2021 SAYISI

  SAYI ODAK

  • Probiyotiklerin hayvan yemlerinde kullanımı ve pazar dinamikleri

  ÖZEL DOSYA

  • Artan Yem Maliyetlerini Kontrol Altına Almak Mümkün mü?

  PAZAR RAPORLARI

  • Küresel Süt Endüstrisi ve Trendler
  • Yem Ham Maddeleri: BUĞDAY ve 2021 BEKLENTİLERİ
  spot_img

  Okumak için linkleri takip edin

  Hayvancılık endüstrisinin bitmeyen sınavı: yem maliyetleri

  Değerli okurlar, Temmuz-Ağustos sayısını iki önemli dosya konusuyla tamamdık. Bu dosyalardan ilki hemen hemen bütün canlılar için çok değerli mikro organizmalar olan probiyotiklerin, hayvan yeminde kullanımıyla ilgili. Probiyotiklerin insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de faydaları dikkat çekici nitelikte. Antimikrobiyal direnç (AMR) nedeniyle hayvancılıkta antibiyotiklerin kullanımının birçok ülkede yasal mevzuatlarla sınırlandırılması, tüketicilerin antibiyotiksiz hayvansal ürünlere yönelik artan bilinci ve talebi, hayvancılık işletmelerini sağlık, performans ve kalite açısından alternatiflere yöneltiyor. Probiyotikler, bu talepleri karşılamaya destek olacak uygun bir besin takviyesi olarak ilgi görüyor. Araştırmalar, yem probiyotikleri pazarının her geçen gün büyüdüğüne ve gelecekte de büyümesini dikkat çekici şekilde sürdüreceğine işaret ediyor....

  Probiyotiklerin hayvan yemlerinde kullanımı ve pazar dinamikleri

  Son 10 yılda probiyotiklerin kanatlı, ruminant gibi çiftlik hayvanlarının yemlerinde, su ürünleri yemlerinde ve evcil hayvan yemlerinde kullanımı önemli oranda artmıştır. Bir pazar araştırmasına göre yem probiyotiklerinin toplam satış hacmi 2018 yılında 1,19 milyon ton iken, 2019 yılında 1,26 milyon tona ulaşmıştır. Bu kullanımın önümüzdeki yıllarda daha da artacağı ve 2027’de 2 milyon tonu geçeceği tahmin edilmektedir.

  Probiyotik maya ile ısı stresi altındaki hayvanların performansının korunması

  Isı stresi altındaki hayvanların süt performansını korumaya yönelik beslenme stratejileri, rumen fonksiyonunu korurken diyet sindirimini optimize ederek besin kullanımını desteklemeye odaklanmalıdır. Bu bağlamda, rumene özgü S. cerevisiae CNCM I-1077 mayasının - hem besin sindirimini hem de rumen verimliliğini iyileştirdiği kanıtlanmıştır - süt üretimi üzerindeki ısı stresinin yükünü etkili...

  Hayvanlarınız için doğru probiyotik seçimi

  Probiyotiklerin hayvan yemi ve beslenmesinde kullanımı her geçen gün artıyor. Probiyotik şirketleri de canlı hayvan pazarına yönelik yeni ürünler sunmaya devam ediyor. Sonuç olarak, özel ihtiyaçlarınız için doğru ve tutarlı performans gösteren probiyotiği seçmek çoğu zaman zor oluyor. Bu makale, hayvanlarınız için doğru probiyotiği seçebilmeniz için “satın almadan önce bilmeniz gereken 5 gerçek” hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor.

  Yem maliyetlerinden tasarruf edin ve çevresel ayak izini azaltın

  Enzimler uzun süre çevresel etkiyi azaltmanın, hayvan performansını iyileştirmenin ve yem maliyetini düşürmenin bir yolu olarak kabul görmüştür. Genel itibariyle, hayvan beslenmesinde harici enzimlerin kullanılması temel olarak besin maddelerinin sindirilebilirliğini ve üretim verimini artıran besleyici olmayan bileşiklerin yok edilmesine dayanmaktadır.

  MyNutriOpt ile maliyet tasarrufu

  Yem ham maddeleri içerisinde pek çok değişken bulunuyor. Bu değişkenler, doğru bir analiz sürecinden geçmediğinde hayvan sağlığı için tehdit oluşturabiliyor. Dünyanın önde gelen hayvan besleme uzmanları arasında yer alan Trouw Nutrition, yem ve ham maddelerin içeriğini dakikalar içinde analiz eden modüler hassas besleme sistemi NutriOpt’un ardından hayata geçirdiği dijital platformu MyNutriOpt ile kaliteli yem formülasyonları yapılmasını kolaylaştırıyor.

  Stres kaynaklı zararı azaltmak ve performansı desteklemek için esnek yaklaşım

  Hayvanlar her gün farklı stres çeşitleriyle karşı karşıya kalırlar: Diyetlerinde veya hammadde kalitesindeki değişiklikler, yüksek sıcaklık, hastalıklar, işletim ve değişiklikler gibi. Şiddetli stres altında, performans veya sağlıkları etkilenecektir. Performansla ilgili parametreler düşecektir (büyüme, yem verimliliği, et kalitesi...) ve bazı patolojiler de ortaya çıkabilir. Stres, lipitleri veya proteinleri oksitleyen hücrelerde serbest reaktif radikallerin üretimini tetikler.

  Bir besin emülgatörünün sürdürülebilirliğe katkısı

  Sektörümüzün önündeki zorluk, sürekli büyüyen küresel nüfusa yüksek kaliteli hayvansal protein ve dengeli bir beslenme sağlamak. Üstelik bunu, bir yandan da arazi kullanımını ve üretim etkinliğini optimize ederek ve kirlilik ve ekolojik ayak izi açısından her zamankinden daha düşük bir çıktıyla doğal kaynaklar üzerindeki etkiyi en aza indirirken yapmak gerekiyor. Tarih boyunca hayvansal üretim, insan gıdası üretiminin yan ürünlerini değerlendirmek için sanayileşme göstermiş.

  Küresel Süt Endüstrisi ve Trendler

  OECD-FAO tarafından hazırlanan bir rapora göre; 2020-2029 yılları arasında dünya süt üretiminin yıllık bazda yüzde 1,6 artış göstermesi ve 2029’da 997 milyon tona ulaşması bekleniyor. Bu rapor, süt veriminde artışın yüksek oranda beslenme biçimiyle ilgili olduğunu ortaya koyuyor. Otlatma bazlı hayvancılığın yapıldığı ülkelerde süt üretim artışları daha çok sürü sayısıyla bağlantılı iken, özel yemlemenin yaygın olduğu ülkelerde üretim, verim kaynaklı olarak artış gösteriyor.

  Yem Ham Maddeleri: BUĞDAY ve 2021 BEKLENTİLERİ

  Uluslararası Tahıl Konseyi IGC, Mayıs ayında yayınladığı son raporunda 2018/19 sezonunda 732 milyon ton olan dünya buğday üretiminin, 2019/20 sezonunda 762 milyon ton olarak gerçekleştiğini tahmin ediyor. Haziran ayında kapanacak olan 2020/21 sezonunda da artış beklentisinin devam ettiği görülüyor. IGC, güney yarım kürede tamamlanacak hasatla birlikte 2020/21 sezonunda dünya buğday üretiminin yaklaşık 12 milyon tonluk artışla 774 milyon tona ulaşacağını öngörüyor.

  REKLAMLAR

  • AB VISTA
  • ACTIPRO
  • ADISSEO
  • ADIVETER
  • AGRIFIRM - NUSCIENCE
  • BÜHLER
  • CPM EUROPE
  • DR. ECKEL
  • DSM
  • KEMIN
  • NUTREX
  • NUTRITION TECHNOLOGIES
  • ORFFA
  • PANCOSMA
  • TROUW NUTRITION
  • SYMAGA
  spot_img
  spot_img
  spot_img