Taban Gıda tahıl ticareti ağını yeni yatırımıyla genişletiyor

Dünyanın farklı pazarlarından buğday başta olmak üzere tahıl, yem grubu ve yağlı tohum tedariki yapan Taban Gıda’nın bünyesinde yer aldığı Vivalon AG, 9 milyon dolar yatırımla 42.648 DWT’lik kuru yük gemisi satın aldı.

Taban Gıda tahıl ticareti ağını yeni yatırımıyla genişletiyorDünya çapında ticaret yapan ve stratejisini de bu yönde oluşturan Vivalon Grup Şirketi Taban Gıda, 9 milyon dolar yatırımla alınan yeni gemi sayesinde Güney Amerika, Akdeniz ülkeleri ve Batı Afrika sahilleri öncelikli olmak üzere ticaret ağını genişletmeyi hedefliyor. Japon yapımı Handymax 42.648 DWT’lik gemi ile ticaret gerçekleştirecek marka, ana ürün grubu olan tahıl grubu, yem ham maddeleri ve yağlı tohumların ticaretine dahil ürünler öncelikli olmakla birlikte, piyasa koşullarına göre diğer ürün gruplarını da taşımayı planlıyor.

Dünyada ticaret yapan büyük şirketlere bakıldığında büyümeleri esnasında gemi sahibi olmaktan kaçamadıklarının görüldüğünü belirten Taban Gıda CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu “Sektörde yükselen navlun piyasasını gider olarak kontrol edebilmek ve bunu gelir kalemine dönüştürüp ticareti dengelemek, stratejik ve olması gereken bir karar haline geldi. Biz de bu yatırımımızla, taşıma maliyetlerini kontrol altına alma gerekliliği önem arz eden transit ticaret pazarında söz sahibi olmayı ve pazardaki hacmimizi artırma stratejimize daha hızlı ulaşmayı hedeflemekteyiz.” dedi.

Hasan Hacıhaliloğlu, Taban Gıda CEO’su

GLOBAL PAZARDA BÜYÜME HEDEFİ…
Taban Gıda; tahıl, yağlı tohum ve yem pazarının güçlü ve güvenilir tedarikçisi olma ve global pazarlarda büyüme hedefi ile ürün yelpazesini ve tedarik pazarlarını sürekli genişletiyor.Yükselen navlun piyasasında bu uzun dönemli hedefimizi öne çekmeyi uygun gördük” diyen Taban Gıda CEO’su Hacıhaliloğlu, “Navlun piyasaları yön değiştirecek olsa dahi, faaliyet alanımız dolayısı ile kendi yüklerimiz olduğu için bu durumu tolere edebilecek avantaja sahibiz” şeklinde konuştu.

HEDEF 1,5 MİLYON TONLUK TRANSİT TİCARET HACMİ
Yeni yatırımlarla tedarik zincirini güçlendirmeyi hedefleyen Taban Gıda, 2021 sonunda yüzde 25 büyümeyi planlıyor.  Şirket, 2020 yılında 300 bin ton olarak gerçekleştirdiği transit ticaret hacmini 2021 yılında 1,5 milyon tona çıkarmak için yeni pazarlara yelken açtı. Farklı ürün grupları ile dünyanın birçok ülkesine talep ve ihtiyaç odaklı transit ticaret gerçekleştiren Taban Gıda’nın faaliyet gösterdiği ülkeler arasında Almanya, Arjantin, Brezilya, Bulgaristan, Gürcistan, Hindistan, İsrail, İtalya, Kazakistan, Letonya, Litvanya, Lübnan, Meksika, Mısır, Polonya, Rusya, Romanya, Ukrayna bulunuyor. Taban Gıda’nın hedefi buğday pazarında yakaladığı başarıyı, portföyündeki diğer ürün gruplarında da yakalayarak, yurt içinde olduğu gibi uluslararası pazarda da en güvenilir tedarikçi olarak ilk sıralarda yer almak.