Tarım Kredi Kooperatifleri’nden hayvan sayısını arttırmaya yönelik proje

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, nitelikli büyükbaş hayvan sayısını artırmak amacıyla suni tohumlamaya ve embriyo transferine odaklanan yeni bir proje kapsamında, sperma ve embriyo üretim laboratuvarı kurmayı planlıyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nden hayvan sayısını arttırmaya yönelik projeTürkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 14 Mayıs 2024 tarihinde katıldığı bir televizyon programında, nitelikli büyükbaş hayvan sayısını artıracak yeni bir projeyi hayata geçireceklerini duyurdu.

Aydın’ın sözünü ettiği projenin detaylarını Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri paylaştı. Kurumdan yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “Sığır yetiştiriciliği ve ıslahında Sun’i Tohumlama büyük bir önem taşımaktadır. Çeşitli yöntemler ile seçilmiş ırk özelliklerini taşıyan boğalardan elde edilen sperma uygun koşullarda yıllarca saklanabilmektedir. Türkiye pazarında ithal boğa sperması yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sperma üretim laboratuvarı kurularak, ilk etapta yıllık 1.000.000 doz boğa sperması uygun koşullarla ülkemiz hayvancılığının hizmetine sunularak konu ile ilgili cari açığın minimize edilmesi hedeflenmektedir.

Ayrıca, sığırlarda Embriyo Transferi, üstün genetik özelliklere sahip donör hayvanlardan alınan embriyoların sağlıklı taşıyıcı hayvanlara transfer edilmesiyle sonuçlanan biyoteknolojik bir yöntemdir. Genetik kapasitesi yüksek ineklerden yılda sadece bir buzağı elde edilirken, bu yöntemle taşıyıcı anaçlar vasıtasıyla yılda 15-20 genetik kapasitesi yüksek buzağı elde etme imkânı vardır. Bu yöntem ile yurtdışından yüksek fiyatlar ödenerek getirilen embriyolar, kurulacak Embriyo üretim laboratuvarlarında daha uygun fiyatlarla üretilerek Tarım Kredi Kooperatifleri güvencesi ile Türk Çiftçisine sunulacaktır.”