Tire’de 60 milyonluk yatırımla kurulan et entegre tesisi açıldı

Türkiye’nin tarım ve hayvancılık alanında önemli üretim bölgelerinden biri olan İzmir’in Tire ilçesinde 60 milyon TL’lik yatırımla kurulan et entegre tesisi, geçtiğimiz günlerde törenle hizmete açıldı.

Tarım ve hayvancılıkta hem Türkiye’nin hem de Ege Bölgesi’nin önemli merkezlerinden biri olan İzmir Tire’de Uzunay Et tarafından toplam 60 milyon TL’lik bir yatırımla kurulan Tire Gökçen Mezbahası, yapılan törenle hizmete açıldı. 7 yıllık çalışmanın sonunda yapımı tamamlanan yeni ve modern et entegre tesisi, bölgenin ihtiyacına cevap vermeye hazır. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada tesisin önemli bir eksikliği giderdiğini söyleyen Tire Gökçen Mezbahası Kurucusu Ayhan Uzunay, Ege Bölgesi’nin besicilik anlamında en önemli ilçelerinden olan Selçuk, Bayındır, Tire ve Ödemiş’in ortasında bulunan Gökçen’e bu tesisi kazandırmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

2 BİN METREKARE KAPALI ALANA SAHİP
Tire’de besiciliğin son derece önemli olduğunu ancak besicilerin hayvanlarının kesimi için çok uzak yerlere gitmek zorunda kaldıklarını ifade eden Ayhan Uzunay, “17 sene Gökçen Belediye Mezbahası’nı işlettik ancak bölgenin daha modern, steril ve seri bir tesise ihtiyacı vardı. Tire’de doğup büyümüş Uzunay Et olarak bu bölgeye bu tesisi kazandırmak istedik ve 7 yıllık bir çalışma sonunda bugün bunu başardık” diye konuştu.

Ayhan Uzunay, Tire Gökçen Mezbahası Kurucusu

60 milyon TL’lik bir yatırımla, 2 bin metrekare kapalı alana kurulan Gökçen Mezbahası’nı son derece modern bir tesis olarak inşa ettiklerine dikkat çeken Uzunay, “1990 yılından beri Tire’de besicilik ve hayvancılık yapan Uzunay Et olarak mezbaha işletmesi konusunda da 17 yıllık tecrübeye sahibiz. Bu tecrübemizi ve bu iş alanının ihtiyaçlarını düşünerek, sıfırdan projelendirerek bu yatırımı gerçekleştirdik” dedi.

BİYOLOJİK ARITMA, GÜNLÜK 99 BÜYÜKBAŞ KESİM
Günlük 99 büyükbaş ya da 1485 küçükbaş kesim kapasitesine sahip olduklarını söyleyen Uzunay, “Bir büyükbaşın kesimi 15 küçükbaşın kesimine eşdeğerdir. Bu anlamda bir günde 1485 küçükbaş kesebiliyoruz. Büyükbaş kesimi yapacağımız zaman ise günlük 99 büyükbaş kapasitemiz var. İleriki yıllarda ihtiyaca göre bu kapasitemizi 300 büyük başa çıkarabilecek şekilde tesisimizi projelendirerek hayata geçirdik” dedi.  Bu modern tesisin Tire’ye ve bölgeye bir katkı olarak da değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Uzunay, “Tesisimizin kendine ait 200 metreküplük biyolojik arıtma tesisi de bulunuyor. Bu anlamda çevreye de duyarlı bir tesis. Toplamda 40 kişilik sabit bir istihdam sağlayacak Gökçen Mezbahası, 80 kişilik bir çalışan kapasitesi ile faaliyet yürütecek” diye konuştu.

“BESİCİNİN MALİYET DESTEĞİNE İHTİYACI VAR”
Uzunay Et olarak bölgeleri için çalışmaya ve üretmeye devam edeceklerini söyleyen Ayhan Uzunay, “Devlet desteği almadan, kendi öz sermayemiz ile bölgeye bu tesisi kazandırmaktan gurur duyuyoruz. Devletin hayvancılık konusunda maliyetleri düşürecek destek vermesini, yemin, mazotun fiyatını düşürecek destek mekanizmaları oluşturması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda besiciliğin büyük desteğe ihtiyacı var” açıklamasında bulundu.