TMO Ocak ayında 1 milyon ton hububat satışı gerçekleştirecek

Toprak Mahsulleri Ofisi, Ocak ayı içerisinde arpa, buğday ve mısır olmak üzere 1 milyon 220 bin ton hububatı satışa çıkaracağını duyurdu. Başvurular 3 – 12 Ocak tarihleri arasında alınacak.

TMO Ocak ayında 1 milyon ton hububat satışı gerçekleştirecekToprak Mahsulleri Ofisi (TMO), yem ve un regülasyon programları kapsamında Ocak 2022’de de hububat satışlarına devam edeceğini açıkladı. Ocak ayında gerçekleştirilecek 1 milyon 220 bin ton hububat satışında; arpa için ton başına 2 bin 550 TL, buğday için ton başına 3 bin 275 TL ile 3 bin 225 TL, mısır için ton başına 2 bin 950 TL fiyat belirlendi.

Konuyla ilgili kurumdan yapılan açıklamada, Ocak ayında yapılacak hububat satışlarına ilişkin şu bilgiler aktarıldı: “Kuruluşumuzca arpa satışlarımız 2.550 TL/Ton fiyatla, peşin bedel mukabili olarak besici ve yetiştiricilerimize; ekmeklik buğday satışlarımız 3.275–3.225 TL/Ton fiyatla peşin bedel mukabili olarak un fabrikalarına ve bulgur fabrikalarına; mısır satışlarımız 2.950 TL/Ton fiyatla peşin bedel mukabili olarak kanatlı hayvan besici yetiştiricilerine (beyaz et, yumurta vs.) ve büyükbaş yetiştiricilerine (24 aydan büyük dişi büyükbaş) yönelik satış yapılacaktır. Arpa, buğday ve mısır satışlarımız için başvurular 03 Ocak – 12 Ocak 2022 (dahil) tarihleri arasında alınacaktır.

Liman işyerlerimizden besici ve yetiştiricilerimize yapılacak arpa satışları “Elektronik Satış Platformu” üzerinden, iç merkezlerdeki arpa satışlarımız için ise TMO Başmüdürlükleri/Şube Müdürlükleri vasıtasıyla yapılacaktır. Mısır stoklarına tüm başvurular TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden yapılabilecektir. Buğday satışlarımıza ise ağırlıklı olarak “Elektronik Satış Platformu” üzerinden başvuru alınacaktır.

Ocak ayında satışı yapılan stoklar için para yatırma süresi 26 Ocak 2022 (dahil) tarihinde sona erecektir. Ocak ayında tahsis yapılan başvuru sahiplerinden 26 Ocak 2022 (dahil) tarihine kadar  parasını yatırmış olanlara Ocak ayı fiyatlarıyla 18 Şubat 2022 (dahil) tarihine kadar teslimat yapılabilecektir.”