Trouw Nutrition Türkiye üretimde sıfır hata ve yüksek kaliteye odaklandı

Zonguldak’taki fabrikasının otomasyon süreçlerini yeni nesil teknolojilerle geliştiren dünyanın önde gelen hayvan besleme uzmanı Trouw Nutrition, kalite belgelerinin arasına iyi üretim uygulamalarını belgeleyen GMP Belgesi’ni de ekledi.

Trouw Nutrition Türkiye üretimde sıfır hata ve yüksek kaliteye odaklandıDünya genelinde 80 ülkede hayvan besleme ve akuakültür balık yemi alanında faaliyette bulunan 100 yıllık global sektör devi Nutreco’ya bağlı Trouw Nutrition Türkiye, Zonguldak Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yıllık 25 bin ton üretim kapasitesine sahip fabrikasının otomasyon süreçlerini yeni nesil teknolojilerle geliştirdi. Firma bu yenilemeyle üretimde sıfır hataya ve çok daha yüksek kaliteye odaklanıyor. Yaklaşık 10 bin metrekare alan üzerine kurulu fabrikasında; ruminant, balık ve kanatlı kategorilerinde vitamin ve mineral premiksleri ile toksin bağlayıcılar gibi özel ürünler üreten, maya ve organik asit karışımlarının ise tedarikini sağlayan Trouw Nutrition Türkiye, hayvancılık sektörü ve sürdürülebilir beslenmenin yanı sıra ekonomiye ve istihdama da katkı sağlıyor.

Aydın Göcen, Trouw Nutrition Türkiye Operasyon Direktörü

Gıda ve yem üretim tesislerinde en önemli kalite kriterlerinin başında gıda güvenliği ve izlenebilirliğin geldiğini vurgulayan Trouw Nutrition Türkiye Operasyon Direktörü Aydın Göcen, yeni nesil otomasyon yatırımı ile sıfır hataya ve çok daha yüksek kaliteye odaklandıklarını belirtti. Otomasyon yatırımlarını artırmanın yanı sıra sahip oldukları kalite belgelerinin arasına fabrikalardaki iyi üretim uygulamalarını belgeleyen GMP Belgesi’ni de eklediklerini ifade eden Göcen, yetiştiricilerin farklı ihtiyaçlarına uygun ve pratik ambalajlarıyla kullanım kolaylığı sağlayacak yeni ürünleri çok yakında Türk hayvancılık sektörüne sunacaklarını açıkladı.

EN ÖNEMLİ KALİTE KRİTERLERİ:
GIDA GÜVENLİĞİ VE İZLENEBİLİRLİK
Sürdürülebilirliğe yaptığı yatırımlarla öne çıkan şirketin, fabrikasındaki otomasyon sürecini yeni nesil teknolojilerle geliştirerek dijital dönüşüm yolunda ilerlediğini belirten Aydın Göcen, gıda ve yem üretim tesislerinde en önemli kalite kriterlerinin başında gıda güvenliği ve izlenebilirliğin geldiğini vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu: “Fabrikamızda hayata geçirdiğimiz otomasyon yenileme yatırımı sayesinde bir bilgisayar ekranından tüm üretim sürecini yönetiyoruz. Manuel yapılan işlemleri minimize eden sistemimiz sayesinde üretimdeki tüm makinaları otomatik olarak çalıştırabiliyoruz. Ham maddeleri reçeteye uygun şekilde silolardan yine otomatik olarak dozajlayıp (tartıp) miksere alıyor ve karıştırma işlemi sonrasında paketleme bölümüne gönderiyoruz. Böylelikle üretim sırasında hangi üründe hangi ham maddenin kullanıldığını ve üretimi hangi çalışanımızın yaptığını parti bazında takip edebiliyoruz. Paketleme bölümünde her bir ambalajın ağırlığını takip ederken, ne kadar üretim yapıldığını ve torba ağırlıklarını da kontrol edebiliyoruz. Fabrikaya uzaktan erişim imkanına sahip olmamız; her zaman ve her şart altında üretimi yakından takip edebilmemizi, arızalara hızla müdahale edip düzeltebilmemizi ve gerektiğinde sistemde yazılım güncellemesi yaparak sistemimizi güncel tutabilmemizi sağlıyor.”

TÜRK HAYVANCILIK SEKTÖRÜ İÇİN YENİ ÜRÜNLER YOLDA
Otomasyon sisteminin yenilenmesiyle önümüzdeki günlerde yem sektörü için yepyeni ürün ve hizmetler sunmaya hazırlandıklarını vurgulayan Göcen, “Yetiştiricilerimizin farklı ihtiyaçlarına uygun ve pratik ambalajları ile kullanım kolaylığı sağlayacak yeni ürünlerimizi çok yakında Türk hayvancılık sektörü için satışa sunacağız.” dedi.

SAĞLIKLI BESLENME İÇİN ÜRETİMİN HER AŞAMASI KONTROL ALTINDA
Fabrika otomasyonu yatırımlarını artırmanın yanı sıra sahip oldukları kalite belgelerinin arasına Avrupa Birliği düzenlemelerinin temel taşlarından biri olan GMP (Good Manufacturing Practices-İyi Üretim Uygulamaları) Belgesi’ni de eklediklerini belirten Göcen, “Bu belge temel olarak, tesislerde üretilen ürünlerin kirlenmeye ve bulaşmaya maruz kalmadan güvenli ortamda üretilip üretilmediğini takip ediyor. AB uyumlu bir kalite belgesi olan GMP, potansiyel iç ve dış kirlenme kaynaklarını ortadan kaldırmayı hedefleyen önlemlerin alınıp alınmadığını kontrol ederek ürünlerin güvenli ve iyi şartlar altında üretildiğini belgeliyor. Kullanılan ham maddeden ekipman temizliğine ve çalışanların kişisel hijyenine kadar çok geniş kapsamda yapılan incelemeler sonucu almaya hak kazandığımız GMP Belgesi, Trouw Nutrition Türkiye olarak Türk hayvancılık sektörüne ve toplumumuzun sağlıklı beslenmesine katkı sunma yolundaki faaliyetlerimizi destekleyen önemli bir adım oldu.” diyerek sözlerini tamamladı.