VEMTED Yönetim Kurulu Başkanlığına Prof. Dr. Yavuz Öztürkler seçildi

Veteriner Embriyo Teknoloji Derneği (VEMTED), ilk genel kurul toplantısını gerçekleştirerek yeni yönetimini seçti. Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yavuz Öztürkler, başkan olarak seçildi.

VEMTED Yönetim Kurulu Başkanlığına Prof. Dr. Yavuz Öztürkler seçildiHaziran 2021’de kurulan Veteriner Embriyo Teknoloji Derneği VEMTED, ilk genel kurul toplantısını ve seçimini gerçekleştirdi. Toplantıda yapılan seçimle VEMTED Yönetim Kurulu Başkanlığına, embriyo transferi konusundaki çalışmalarıyla tanınan Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yavuz Öztürkler getirildi.

Genel kurul toplantısında bir konuşma yapan Prof. Dr. Öztürkler, embriyo transferinin önemine değindi ve VEMTED’in kuruluş amaçlarını özetledi: “Veteriner hekimliği kapsamında embriyo transferi alanında çalışan bilim insanı, yardımcı teknik personel ve üyelerinin verimli çalışmalarını ve özlük haklarını korumaya yardımcı olmak; ülkemizde hayvan ıslahına olumlu etkileri olacağı düşünülen ve gelişmiş ülkelerde önemli  bir endüstri haline gelmiş olan embriyo transferi teknolojisinin gerek bilimsel ve gerekse hayvancılık alanında gelişmesine katkıda bulunmak; ve bu alanda çalışan bilim insanları arasında işbirliği ve dayanışmayı sağlamak.”

Dernek kısa bir süre önce kurulmuş olmasına rağmen şuana kadar birçok dikkat çekici faaliyete imza attı. Prof. Dr. Öztürkler, yaptıkları çalışmalar ve devam eden bazı projeler hakkında şu bilgileri aktardı:

“VEMTED, daha çiçeği burnunda iken embriyo teknolojilerinde gelişmiş ülkelerde belli başlı kişi ve kurumlarla temas kurarak  çalışmalarına başlamıştır. Uluslararası katılımlı ve ülkemizden de konunun uzmanı kişilerin iştirak ettiği ‘İneklerde Embriyo Transferi Başarısını etkileyen Faktörler’ adlı bir web semineri gerçekleştiren derneğimiz, kardeş Azerbaycan’da FAO yetkililerinin de katıldığı ‘Embriyo Teknolojisi nasıl geliştirilir’ adlı bir toplantıya konuşmacı ve görüş bildirici olarak katılmıştır. Ayrıca, ülkemizde bir ilk olarak, Uluslararası Embriyo Teknoloji Topluluğu (International Embryo Technology Society=IETS)’ndan  partner dernek olma daveti alınmış, partner üyelik daveti derneğimizde değerlendirilerek kabul edilmiş ve derneğimizin web sayfası IETS’nin web sayfasında yayınlanmıştır. Uluslararası Embriyo Teknoloji Derneği (IETS)’nin etkinlik faaliyetlerini yürüten FASS adlı organizasyondan, Embriyo Transfer Teknolojileri ile ilgili ülkemizin veteriner hekimlerine sunulmak üzere web semineri yapılması  için teklif alınmıştır. Bu web semineri için  tarih ve şekil yönünden planlama çalışması yapılmaktadır. Bununla birlikte derneğimiz,  Kafkas Üniversitesi  ve Kars Ardahan Iğdır Veteriner Hekimleri Odası  ile işbirliği yaparak veteriner hekimler ve ilgili akademisyenlerimiz için   19-22 Ekim 2021 tarihleri arasında Tarım ve Orman Bakanlığı sertifikalı ‘Sığırlarda Embriyo Transfer Kursu’ düzenlemiştir. Kursumuz Amerika Birleşik Devletleri’nden tanınmış ve alanında yaklaşık 20 yıl tecrübeye sahip bir embriyolog olan TransOva’nın uzmanlarından Carlos Garcia’nın eğitimci olarak katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Öte yandan, sığırlarda  embriyo transferi ile ilgili  olarak  dernek organlarında görevli üyelerimizin birçoğu ile Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yürüttüğümüz biri uluslararası olmak üzere iki önemli projemiz devam etmektedir.”

VEMTED YÖNETİM KURULU
Prof. Dr. Yavuz Öztürkler – Başkan
Prof. Dr. Cihan Kaçar – Başkan Yardımcısı
Prof. Dr. Savaş Yıldız – Genel Sekreter
Prof. Dr. Duygu Kaya – Asil Üye
Doç. Dr. Semra Kaya – Sayman
Doç. Dr. Musap Kuru – Yedek Üye
Doç. Dr. Ali Doğan Ömür – Yedek Üye
Dr. Öğr. Üyesi Necdet Cankat Lehimcioğlu – Yedek Üye
Dr. Uğur Kara – Yedek Üye
Vet. Hek.Doktr.Öğr. Hasan Mutlu – Yedek Üye

VEMTED DENETİM KURULU
Dr. Öğr. Üyesi Nail Tekin Önder – Başkan
Dr. Öğr. Üyesi Murat Can Demir – Başkan Yardımcısı
Arş. Gör. Taygun Gökdemir – Sayman
Arş. Gör. Doktr.Öğr. Muhammet Ali Karadağ  – Yedek Üye
Vet. Hek.Doktr.Öğr. Oğuzhan Şahin – Yedek Üye
Vet. Hek.Doktr.Öğr. Merve Sena Kumcu – Yedek Üye

VEMTED ONURSAL KURULU
Prof. Dr. İrfan Kamuran İleri
Prof. Dr. Hakkı İzgür
Prof. Dr. Necmettin Tekin
Prof. Dr. Selim Aslan