AB Komisyonu Kemin’in biberiye özünü yem katkı maddesi olarak onayladı

Kemin Industries‘in biberiye özünün kedi ve köpek maması için antioksidan yem katkı maddesi olarak kullanılması talebi, Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. Şirket, bu iznin sürdürülebilir evcil hayvan beslenmesinde bir çığır açtığını ve antioksidanlar için yeni fırsatlar yaratacağını belirtiyor.

AB Komisyonu Kemin'in biberiye özünü yem katkı maddesi olarak onayladıÜrün ve hizmetleriyle dünyanın yüzde 80’inin yaşam kalitesini her gün sürdürülebilir bir şekilde dönüştürmek için çalışan küresel bileşen üreticilerinden Kemin Industries, kedi ve köpek maması için antioksidan yem katkı maddesi olarak sıvı biberiye özünün kullanımına izin verilmesi amacıyla Avrupa Komisyonu’na talepte bulundu ve EU 2024/1068 sayılı Komisyon Uygulama Yönetmeliği kapsamında izin aldı.

Bu izne yol açan başvuru, Kemin Industries’in evcil hayvan maması ve rendering teknolojileri iş birimi olan Kemin Nutrisurance tarafından başlatıldı ve sonuçta ortaya çıkan yönetmelik, 15 Nisan’da Avrupa Birliği Resmî Gazetesi’nde yayınlandı. EU 2024/1068 sayılı Komisyon Uygulama Yönetmeliği, katkı maddesini 5 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere “antioksidanlar” fonksiyonel grubu içinde “teknolojik katkı maddesi” olarak sınıflandırıyor ve onaylıyor.

Bu onaydan önce, Avrupa Birliği’nin evcil hayvan maması pazarı, antioksidanlar için esas olarak tokoferollerden oluşuyordu ve doğal kaynaklı antioksidan moleküller için sınırlı seçenek vardı. Biberiye özlerinin bu yeni ilavesi, sadece mevcut antioksidan yelpazesini genişletmekle kalmıyor, aynı zamanda kritik tedarik zinciri zorluklarını da ele alıyor.

Kemin Nutrisurance Global Kalite ve Gıda Güvenliği Direktörü Beth Mann, yeni onayla ilgili şunları söylüyor: “Kemin Nutrisurance, kaynak kullanımını çeşitlendirerek ve tek bir bileşene olan bağımlılığı azaltarak, evcil hayvan maması endüstrisinde sürdürülebilirlik ve tedarik esnekliğine olan taahhüdünü güçlendiriyor. Biberiye özü, evcil hayvan maması üreticilerinin temiz etiketli, yüksek kaliteli ve çevre dostu ürünlere yönelik artan talebi karşılamalarına yardımcı olabilecek çok yönlü ve etkili bir antioksidandır.”

Kemin, 1996 yılından bu yana, özel ürün geliştirme ekibinin, güçlü antioksidan özelliklere sahip bir molekül olan ve yüksek düzeyde karnosik asit içeren tescilli biberiye çeşitlerini sürekli olarak geliştirmek için geleneksel ıslah yöntemlerini kullandığını belirtiyor. Günümüzde, bitki bazlı bileşenlerin en entegre tedarikçilerinden biri olan Kemin, tedarik zinciri boyunca, özel mahsullerinin çoğunun ıslahını, bitki seçimini, yetiştirilmesini, hasadını ve ekstraksiyonunu kontrol ederek, her parti ürünün tutarlı olmasını sağlıyor.

Kemin Industries Özel Mahsul Geliştirme Başkan Yardımcısı Dr. John A. Greaves ise konuyla ilgili şunları ekliyor: “Avrupa Komisyonu’ndan onlarca yıllık araştırma ve geliştirmenin yanı sıra yetkililerle yakın iş birliğinin sonucu olan bu izni almaktan heyecan duyuyoruz. Bu izin, doğal ve sürdürülebilir evcil hayvan beslenmesi için yeni olanaklar sunduğundan, evcil hayvan maması endüstrisi için oyunun kurallarını değiştiren bir gelişme.”