EW Nutrition’ın broyler sektörüne özel etkinliği Antalya’da başlıyor

Hayvan besleme çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan EW Nutrition, Antalya’da etlik piliç sektörüne yönelik özel bir etkinlik düzenliyor. Bugün başlayacak olan “modern piliç endüstrisinde yeni ufuklar” başlıklı etkinlik, 3 Kasım’a kadar devam edecek.

EW Nutrition’ın broyler sektörüne özel etkinliği Antalya’da başlıyorEW Nutrition, 31 Ekim-3 Kasım tarihleri ​​arasında etlik piliç sektörü için seçkin bir etkinliğe ev sahipliği yapacağını duyurdu. Önemli kanaat önderleri ve sektör uzmanları, piliç üreticilerinin karşı karşıya olduğu mevcut zorlukları ve en uygun çözümleri ortaya koymak için Antalya Kemer’de bir araya geliyor.

Yoğun bilgi paylaşımının gerçekleşeceği 3 günlük etkinlik, katılımcıları tüm değer zincirindeki zorluklara karşı en iyi cevaplarla buluşturacak. Etkinlik süresince Rick Kleyn, Paul Tillman, Magdy Elkady, Jarosław Wilczynski, Marie Oosthuizen, Richard Bailey ve daha pek çok konuşmacı, dünyanın dört bir yanındaki uzmanların bakış açılarını ortaya koyacak; ham madde ve tedarik zincirinden çiftlik yönetimine, yaygın hastalıklardan su hijyenine, yem değirmeni verimliliğinden genel kârlılığa kadar pek çok konuyu ele alacaklar.

EW Nutrition Genel Müdürü Michael Gerrits, etkinlikle ilgili açıklamada şu cümleyi kullanıyor: “Tüm cephelerde çalkantıların yaşandığı bir yılda, hala bolca fırsat var.”

EW Nutrition’ın etkinlikten sorumlu Bölge Direktörleri Radek Nigrin ve Jedrzej Standar ise şunları ekliyorlar: “İşe yarayan çözümler sağlamak için küresel ölçekteki en iyi uygulamaları ve deneyimleri kullanıyoruz.”

Şirketten yapılan açıklamaya göre sempozyum, EW Nutrition’ın Partners in Progress markasının bir parçası. Partners in Progress; müşterileri, önde gelen uzmanları ve deneyimli endüstri profesyonellerini bir araya getiren bir dizi küresel etkinlikten oluşuyor. Bu etkinlikler, şirketlerin performanslarını ve üretkenliklerini geliştirmelerine yardımcı olan bilgi alışverişini mümkün kılıyor.