Afyon’da Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nin revizyonu tamamlandı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nin yeni tesisleri düzenlenen törenle hizmete girdi. AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, “Başlattığımız revizyon çalışmaları sürecinde, çiftliğimizde son 3 yılda 8 milyon TL’ye yakın yatırım gerçekleştirdik” dedi.

Afyon’da Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nin revizyonu tamamlandıAfyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği bünyesinde başlatılan revizyon kapsamında tamamlanan Küçükbaş Araştırma ve Uygulama Ağılı, Çadır Yem Depoları ve Prefabrik Yem Deposu düzenlenen törenle açıldı.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar’ın ve bölgenin önemli hayvancılık tesislerinden olan Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nin, 2007’den itibaren veteriner fakültesine bağlı olarak yaklaşık bin 850 dekar alan üzerinde faaliyet gösterdiğini ifade etti. Karakaş, “28 personel ile hizmet verilen Uygulama ve Araştırma Çiftliğimizde, manda yetiştiriciliği başta olmak üzere koyun ve inek yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin kırmızı et üretiminde önemli bir yeri olan Afyonkarahisar’da sektörde hizmet veren işletmelere bilimsel destek verebilecek ve gelecekte ülke ekonomisine katkı sunacak önemli çalışmalar da yürütülmektedir” dedi.

“SON 3 YILDA 8 MİLYON TL’YE YAKIN YATIRIM”
Veteriner alanını AKÜ’nün öncelikli alanlarından biri olarak ilan ettiklerini ve AKÜ Yönetimi olarak veteriner ve hayvancılık alanına odaklanarak alanla ilgili çok yönlü adımlar attıklarını belirten Karakaş, şöyle konuştu: “Bu kapsamda; 1950’li yılların sonlarında inşa edilen çiftlikte de bir revizyon başlattık. Sahip olunan tesis ve imkânların iyileştirilmesi adına önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Başlattığımız revizyon çalışmaları sürecinde, çiftliğimizde son 3 yılda 8 milyon TL’ye yakın yatırım gerçekleştirdik. Bu meblağın 5,5 milyonu koyun ağılı, yem depoları, makine ve araçlar için; kalan kısmı ise mevcut yapıların revizyonu için kullanıldı”.

“2022 YILINDA 2 MİLYON 68 BİN TL GELİR ELDE EDİLDİ”
2021-2022 yıllarında ahır, ağıl, revir, yem üretimi ve depolama gibi mevcut alanların geniş çaplı revizyonunun gerçekleştirildiğini belirten Karakaş, şunları söyledi: “Eski ahırlarımız modernize edildi. Ayrıca Uygulama ve Araştırma Çiftliğimize 1 traktör, 1 kepçe, 1 yem karma makinası, muhtelif tarım makine ve ekipmanları temin edildi. 500 adet yeni koyun, 2 at alındı. Yaklaşık 2 milyon TL harcanarak 3 adet büyük depo alanı yapıldı. Şu anda açılışını da gerçekleştirdiğimiz 830 metrekare kapalı alana sahip olan Modern Küçükbaş Araştırma ve Uygulama Ağılımız için 19 Temmuz 2022 tarihinde yer teslimi yapıldı ve 16 Kasım 2022 tarihinde 3 milyon 32 bin 600 TL bedelle tamamlandı. Çiftliğimizdeki faaliyetler kapsamında elde ettiğimiz gelirlerde de artışlar yaşandı. Örneğin yürütülen proje bütçelerinin dışında; canlı hayvan, yapağı ve süt satışlarıyla çiftliğimizin 2022 yılındaki geliri, 2 milyon 68 bin TL olarak gerçekleşti.”

“HALK ELİNDE ISLAH PROJESİYLE MANDA SAYISI 6 BİNLERE ÇIKARILDI”
2007 yılında AKÜ’ye devredilmesiyle birlikte Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde, eğitim uygulamalarının yanında önemli projeler de yürütülmeye başlandığını belirten Karakaş, projeler ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bu kapsamdaki çalışmalar son yıllarda ivmesi artarak devam etmektedir. AKÜ’nün yürütücülüğünde ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle 2011 yılında başlatılan Halk Elinde Islah Projesi’yle Afyonkarahisar’da, 11 yıl önce 2 bin civarında olan manda sayısı 6 binlere çıkarıldı. Bakanlık destekli bu proje ile mandaların geni geliştirilerek, süt ve et verimliliği artırıldı. Yapılan çalışmayla 12 aylık mandaların ağırlığı 150 kilodan 180 kiloya, yıllık bin litre süt üretimi de bin 180 litreye ulaştı. Üniversitemiz bilim insanlarınca yürütülen proje, mandaların etinden ve sütünden alternatif ürün olarak yararlanılması amacıyla ilerletilmektedir. Proje kapsamında mandalar için moleküler düzeyde yürütülen araştırmaların bir parçası olan genetik ilerlemeleri de incelenmekte ve hayvanların her birinin genlerine ilişkin sonuçlar alınarak kaydedilmektedir.”

“AMANDA MARKASI TESCİLLENDİ”
Amanda adıyla bir marka tescili gerçekleştirdiklerini ifade eden Karakaş, “TAGEM destekli yeni çağrılar kapsamında genomik seleksiyon projesi gerçekleştirildi. Bu proje ile de mandaların DNA’ları incelenerek et ve süt verimi bakımından geliştirme imkânı doğdu. Böylece yaşanabilecek iklim değişikliklerine karşı dirençli hayvanlar geliştirmenin de yolu açılmış oldu. Üniversitemiz bu süre zarfında aynı zamanda manda sütü, kaymağı ve yoğurdu üretir hale gelerek ‘Amanda’ adıyla bir marka tescili de gerçekleştirdi. Bu faaliyetle Afyonkarahisar’ın ülkece tanınan ürünlerinden biri olan ‘manda kaymağının’ marka değerinin korunması amaçlanmaktadır” diye konuştu.

Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde yürütülen diğer projelere ilişkin de bilgiler veren Karakaş, şunları söyledi:  “630 bin TL bütçeye sahip; Ramlıç, Pırlak ve Teksel Koyun Irklarında Markör Yardımlı Seleksiyonda Kullanılacak Belirteçlerin Genom Boyu İlişkilendirme Yöntemiyle Ortaya Konulması, 64 bin TL’lik bütçeye sahip; Ramlıç Koyunlarında Döl ve Süt Verimi Özelliklerinde Etkili Genomik Bölgelerin Belirlenmesi, 40 bin TL’lik bütçeye sahip; Kuzularda Büyüme ve Ultrasonik Karkas Özelliklerini Etkileyen Aday Bölgelerin Genom Boyu İlişkilendirme Analizi ile Belirlenmesi Projeleri yürütülmektedir. Ramlıç, Dağlıç ve Pırlak koyunlarıyla ilgili TAGEM destekli yürütülen halk elinde ıslah projelerinin elit sürüleri geçtiğimiz yıl tekrar çiftliğimize kazandırıldı. Bu proje ile koyunların etçilik kabiliyetleri artırılmaya ve çevreye dirençli yeni genotipler üretilmeye devam ediliyor. Önümüzdeki yıldan itibaren bunların, damızlık olarak Afyonkarahisar’ın hayvancılığına hizmet etmesini amaçlıyoruz.”

“ÇİFTLİĞİN BİYOTEKNOLOJİ ÜRETİM MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİ HEDEFLİYORUZ”
Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde yürütülen tüm projelerde moleküler teknikler, biyoteknolojik yöntemler ve dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki son teknolojik imkânlar kullanıldığını vurgulayan Karakaş, “Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliğine ilişkin gelecek vizyon ve hedefimiz çiftliğimizin bir biyoteknoloji üretim merkezine dönüştürülmesidir. Bu merkezde verimleri yüksek, standart genom teknolojisi ile geliştirilmiş hayvanlar üretmeyi amaçlıyoruz. Manda yetiştiriciliğini daha verimli hale getirmek ve yüksek genetik yapıya sahip mandalar yetiştirmek için Modern Manda Yetiştiriciliği Projesi kapsamında Anadolu mandaları ile dost, modern bir araştırma ve uygulama ahırı için çalışmalar devam etmektedir. Önerdiğimiz proje, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından kabul edilmiş olup, bütçe beklemekteyiz” ifadelerini kullandı.