Andritz, 2027 yılına kadar tamamen otonom yem fabrikası operasyonları hedefliyor

Uluslararası teknoloji grubu Andritz, yem endüstrisi için Metris dijital platformu altında kapsamlı otomasyon ve dijitalleştirme çözümlerini piyasaya sürdü. Şirket, bu platform aracılığıyla 2027 yılına kadar tamamen otonom yem fabrikası operasyonlarına olanak sağlamayı hedefliyor.

Andritz, 2027 yılına kadar tamamen otonom yem fabrikası operasyonları hedefliyorAndritz, grup genelindeki uzmanlığından ve deneyiminden yararlanarak, Metris dijital platformu altında yem endüstrisi için kapsamlı bir otomasyon ve dijitalleştirme çözümleri portföyü sunduğunu açıkladı. Sürekli gelişen ve evrensel olarak uyumlu bu platform, operasyonel verimliliği, esnekliği, çevikliği ve sürdürülebilirliği destekliyor ve 2027 yılına kadar tamamen otonom yem fabrikası operasyonlarına imkan vermeyi hedefliyor.

“Otonom operasyonlara giden yol, otomasyon ve dijitalleşmenin her yönünü benimseyen ve zorlukları büyüme fırsatlarına dönüştürenlerin cesur adımlarıyla döşeniyor,” diyen Andritz Feed & Biofuel Otomasyon ve Dijitalleşme Başkanı Sohail Nazari, şunları vurguluyor: “Uzmanlığı ve en son dijital teknolojileri birleştirerek, asla durağan kalmıyoruz ve işletmelerin gelişmesini sağlıyoruz. Andritz, yolculuğunuzun her adımında yanınızda olacak, tesisinizin ve işletmenizin asla durağan kalmamasını sağlayacaktır.

OPERASYONEL VERİMLİLİK
Andritz, süreç optimizasyonu, varlık yönetimi, operatör eğitimi ve bilgi yönetimi için dijital teknolojilerle yem işlemeye bütünsel, anahtar teslim bir yaklaşım sağladığını vurguluyor. Firmaya göre bu yaklaşım, yem üreticilerinin tüm yaşam döngüsü boyunca tesislerinin tam potansiyelini ortaya çıkarmalarını, kârlılığı artırmalarını ve toplam sahip olma maliyetini azaltmalarını sağlıyor. Andritz, Metris dijital platformunun kullanımının çeşitli sektörlerde %7 ila %16 aralığında verim artışına yol açtığını belirtiyor.

OPERASYONEL ESNEKLİK
Yem operasyonlarını siber risklerden korumak çok önemlidir. Şirket içi siber güvenlik çözümleri sağlayıcısı OTORIO ile Andritz, talep halinde tüm varlıklar ve operasyonlar arasında tam görünürlük sağlayarak BT-OT bütünleşmesini etkin bir şekilde mümkün kılıyor ve IEC 62443 standartlarına göre dijital riskleri proaktif olarak azaltıyor.

OPERASYONEL HAZIRLIK
Andritz, simülasyon tabanlı mühendisliğin çeşitli sektörlerdeki yeni projelerde devreye alma sürelerini %20’ye kadar kısalttığını ve üretim kayıplarını azaltarak gelirleri önemli ölçüde artırdığını belirtiyor. Şirket, yem endüstrisinde ilk kez sanal devreye almayı mümkün kılmak için tam ölçekli dijital ikiz teknolojisi sunuyor ve potansiyel sorunların %90’ına kadarının sahada devreye almadan önce çözülmesini sağlıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ
Şirketin açıklamasına göre, Andritz otomasyon ve dijitalleştirme çözümleri, çeşitli sektörlerde spesifik enerji tüketiminde %3 ila %17 arasında değişen düşüşler elde edilmesinde etkili oldu. Arızaları proaktif olarak tespit ederek ve varlık bütünlüğünü koruyarak, üretim kesintilerini etkili bir şekilde en aza indiriyor ve sürdürülebilir operasyonları geliştiriyor.

KARAR VERME SÜRECİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ
Günümüzün dinamik iş ortamında, tesis yöneticileri her zaman karmaşık operasyonel verilerini uygulanabilir içgörülere dönüştürmek isterken, şirket yönetimi, planlama ve stratejik kararlar için sağlam veriler arıyor. Andritz, otomasyon ve dijitalleşme çözümlerinin veriye dayalı kararlar için bir temel olarak, somut, ölçülebilir ve tekrarlanabilir değer sunduğunu açıklıyor.