BENEO, Wijgmaal tesisinde CO2 emisyonlarını azaltacak

Fonksiyonel bileşenler üreticisi BENEO, Belçika’nın Wijgmaal kentindeki pirinç bileşenleri fabrikasına kuracağı son teknoloji yeni ekipmanlarla atık sudan enerji geri kazanımı sağlamayı ve böylece karbon emisyonlarını azaltmayı hedefliyor.

BENEO, Wijgmaal tesisinde CO2 emisyonlarını azaltacakGıda, yem ve ilaç için fonksiyonel bileşenlerin lider üreticilerinden biri olan BENEO, Belçika’nın Wijgmaal kentindeki pirinç bileşenleri fabrikasına yeni ekipmanlar kurarak daha sürdürülebilir üretim süreçlerine olan bağlılığını sürdürdüğünü açıkladı. Endüstriyel ısı pompası çözümlerinde uzman olan Heaten tarafından sağlanan büyük ölçekli bir endüstriyel ısı pompası sayesinde şirket, CO2 emisyonlarını azaltmak için atık sudan enerji geri kazanabilecek.

BENEO’nun Wijgmaal tesisinde üretilen pirinç bileşenleri, dünya çapındaki gıda ve yem üreticileri tarafından kullanılıyor. Özel pirinç bileşenlerinin üretimi hem ıslak ekstraksiyon işlemini hem de çok yüksek sıcaklıklar gerektiren bir kurutma işlemini içeriyor. Şu anda kurutma işlemi için gereken enerji, doğal gazdan elde ediliyor. BENEO, genellikle kaybedilecek olan atık sudan enerji geri kazanımı sağlayan endüstriyel bir ısı pompasına yatırım yaparak sürdürülebilir enerji yönetimini geliştirmeye devam ediyor. Isı pompasının kullandığı son teknoloji sayesinde, atık sudan gelen enerji, pirinç nişastası veya pirinç proteininin kurutma işlemine katkıda bulunacak kadar yüksek bir seviyeye çıkarılıyor. Yeni kurulumun şirketin doğal gaz tüketimini ve dolayısıyla CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olacağı belirtiliyor. BENEO, genel üretim sürecinin sürdürülebilirliğini artırmak için endüstriyel ısı pompalarında deneyimli bir ortak olarak Heaten şirketi ile iş birliği yapıyor.

Roland Vanhoegaerden

BENEO’da Özel Pirinç İçerikleri biriminin Operasyonel Genel Müdürü olan Roland Vanhoegaerden, konuyla ilgili olarak şunları dile getiriyor: “Isı pompasının kurulumu, gezegen üzerindeki genel etkimizi azaltmanın anahtarı olan CO2 emisyonlarını azaltmamıza yardımcı olacağı için BENEO’da bizim için önemli bir sürdürülebilirlik kilometre taşını temsil ediyor. Wijgmaal fabrikamızda ısı eşanjörleri ve ek borular kurmak için birkaç ay harcadık ve ısı pompasının Haziran 2024’te faaliyete geçmesi bekleniyor.”