BioMar, somon balığı için yeni ürünü CALM’ı piyasaya sürdü

Balık ve karides yemi üreticisi BioMar, stresi yönetmeye ve performansı artırmaya yardımcı olacak yeni ürünü CALM’ı balık beslemesinde kullanım için pazara sundu.

BioMar, somon balığı için yeni ürünü CALM'ı piyasaya sürdüBioMar, somon yemlerinde SmartCare ürün yelpazesini tamamlayan en yeni ürünü CALM’ı tanıttı. Firma, doğal bileşenlerden üretilen ‘Calm’ın hem yetiştirme rasyonlarına eklenebileceğini hem de halihazırda iyi bilinen diğer SmartCare ürünlerine ek olarak kullanılabileceğini belirtti.

Deniz biti mücadelesine yardımcı olmak için mekanik ve diğer tedavi biçimlerine duyulan ihtiyacın artmasıyla birlikte, somon balıkları kalabalık ve genel taşıma gibi çok sayıda stres faktörüne maruz kalıyor. Bu durum, balıklar üzerinde yemleme günlerinin kaybı, büyüme potansiyelinin azalması ve ikincil enfeksiyon riskinin artması nedeniyle zincirleme bir etki yaratarak potansiyel olarak daha düşük bir nihai hasat ağırlığı ve düşük kalite ile sonuçlanıyor. Firmaya göre, herhangi bir planlı stres olayından önce ve hemen sonra stratejik olarak kullanılması önerilen SmartCare Calm, refah açısından bu riskleri azaltmaya yardımcı olmak için çiftçinin yemine yararlı bir katkı olabilir ve bu da beklenen performans düzeyini korumalarına yardımcı olur.

BioMar SmartCare Ürün Pazarlama Müdürü Torunn Forberg, yeni ürünle ilgili şunları dile getiriyor: “Calm, halihazırda sahip olduğumuz SmartCare ürün yelpazesine harika bir katkı. Yasal sınırlar içinde kalmak için balıklara deniz biti tedavisi uygulama ihtiyacı bir gereklilik olsa da, bu tür stres olaylarının uzun süreli olumsuz etkilere yol açabilecek başka zorlukları da beraberinde getirebileceğinin farkındayız. Calm’ın piyasaya sürülmesi bu üretim sancılarının bir kısmını hafifletebilir.”

SmartCare Calm’ın mevcut üretim yöntemleri göz önünde bulundurularak geliştirildiğini açıklayan BioMar, ürüne yönelik araştırmaların yem alımı, büyüme ve pigmentasyon üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösterdiğini ve bunun da hasatta çiftçi için daha iyi sonuçlar doğurduğunu vurguluyor.