Cargill, Dünya Mikotoksin Raporu’nu yayınladı

Cargill, hayvan yemi endüstrisine hayvan sağlığını iyileştirmek için eyleme geçirilebilir bilgiler sağlayan 2023 Dünya Mikotoksin Raporu‘nu yayınladı. Rapor, ülkeler, bölgeler ve dünya genelindeki mikotoksin kontaminasyon seviyelerine ayrıntılı bir bakış sağlamanın yanı sıra yem mikotoksin analizini de içeriyor.

Cargill, Dünya Mikotoksin Raporu’nu yayınladıDünyanın dört bir yanındaki çiftçiler ve üreticiler için proaktif risk yönetimi, hayvan sağlığını korumak ve yemdeki mikotoksinlere karşı savaşı kazanmak için hayati önem taşıyor. Çiftçilerin, yem katkı maddeleri gibi mikotoksin azaltıcı önlemlerin gerekli olup olmadığına karar vermeleri için kontaminantlar ve riskleri hakkında kapsamlı verilere ihtiyaçları var. Cargill’in en son Dünya Mikotoksin Raporu, 150’den fazla yem fabrikasından, çiftlik içi numunelerden ve depolama yerlerinden elde edilen 350.000’den fazla yıllık mikotoksin analizini içeriyor. Bu yılki rapor, ilk kez yem numunelerini de içeriyor ve özellikle ruminant mikotoksin risk değerlendirmesi için önemli olan, dünya çapında 17.000’den fazla yem mikotoksin analizini kapsıyor.

Dünyanın en büyük ve en kapsamlı mikotoksin kontaminasyon veri tabanına ev sahipliği yaptığını açıklayan Cargill, en sorunlu mikotoksinler, kontaminasyon seviyeleri ve performans risk oranları ile belirli bir mikotoksine maruz kalındığında türlerin duyarlılığı hakkında gerçek zamanlı bilgiler sağlıyor.

BU DEĞERLİ BİLGİ, RİSKLERİ GERÇEK ZAMANLI OLARAK ANLAMAMIZI SAĞLIYOR
“Sağlıklı hayvanlar daha iyi performans gösterir ve çiftçiler için daha iyi verimlilik sağlar. Gözle görünür semptomlara neden olmamasına rağmen mikotoksinler, bağışıklık sistemini zayıflatarak, besin emilimini ve aşı tepkisini azaltarak hayvan sağlığı ve performansı üzerinde tahribat yaratabilirler” diyor Cargill’in hayvan besleme bölümünde küresel mikro beslenme ve sağlık çözümleri direktörü olan Gilles Houdart, ve ekliyor: “Bu değerli bilgi, bölgesel, türe özgü ve içerikle ilgili riskleri gerçek zamanlı olarak hızlı bir şekilde anlamamızı sağlıyor.”

Dünyanın dört bir yanındaki müşterileriyle birlikte çalışan bir yem kullanıcısı ve üreticisi olarak Cargill, bu endişeleri gidermek için bir Mikotoksin Etki Hesaplayıcısı (MIC) geliştirdi. Bu şirket içi araç, hayvanların performansını ve üreticilerin kârlılığını en üst düzeye çıkarmak için müşterilerin veri destekli içgörülerle mikotoksinleri belirlemelerine ve azaltmalarına yardımcı olur.

CARGİLL’İN DÜNYA MİKOTOKSİN RAPORUNDAKİ TEMEL BULGULAR:
Küresel eğilimler:
1. Biraz daha düşük basınç: 2022’ye kıyasla yoğunluğu biraz azalmakla birlikte, pozitif numunelerin yüzdesi oldukça yüksek seyretmeye devam ediyor. Analizlerin %70’i tespit sınırını aşıyor ve analizlerin %37’si Cargill’in performans risk eşiklerini aşıyor.

2. İzlenmesi gereken mikotoksinler: Yaygınlıkları ve risk seviyeleri nedeniyle dikkat gerektiren ilk üç mikotoksin Deoxynivalenol (DON; Vomitoxin), Fumonisin (FUM) ve Zearalenone’dur (ZEN). Geçtiğimiz yıl, FUM analizlerinde performans risk eşiklerini aşan kayda değer bir artış (+%7) yaşanırken, hem DON (-%1) hem de ZEN (-%9) oranlarında düşüşler yaşandı.

3. Birlikte oluşum: Birlikte ortaya çıkma: Birlikte ortaya çıkma yaygın olmaya devam ediyor; numunelerin %78’i üç veya daha fazla mikotoksin için test edildi ve birden fazla mikotoksinle kontaminasyon görüldü.

“Müşterilerimiz, işletmeleri için doğru kararlar almalarına yardımcı olacak gerçek zamanlı eyleme geçirilebilir verilere ihtiyaç duyuyor. Verileri merkezileştirme çalışmalarımız ve karar verme araçlarımız sayesinde Cargill, uygun çözümü benimsemek amacıyla her durum için mikotoksin riskini karakterize etmeye yardımcı oluyor.” diye ekliyor raporun yazarı olan Cargill’in hayvan besleme işinde küresel anti-mikotoksin ajan kategori yöneticisi Clement Soulet.