Jersey ırkının sayısı suni tohumlama ile arttırılıyor

Farklı iklim koşullarına uyum sağlama kapasitesi ve süt üretimi ile bilinen Jersey sığır ırkının sayısı, Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP) kapsamında yürütülen suni tohumlama çalışmalarıyla arttırılıyor.

Samsun’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP) kapsamında yürütülen Jersey projesinde dişi sperma ile gerçekleştirilen suni tohumlamalar netice vererek Jersey ırkı buzağılar doğmaya başladı.

Proje hakkında konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, öncelikle Jersey ırkının özelliklerine değindi ve şunları aktardı: “Jersey ırkı, ilimizde ve Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak tercih edilen bir ırktır. Sütçü bir sığır ırkı olan Jersey tüm iklim koşullarına elverişli olup, bulunduğu ortama kolay adapte oluşu ve küçük cüssesiyle dikkat çeker. Düşük bakım maliyeti ve uysal yapısı ile sıklıkla tercih edilen Jersey, süt yağ oranı (kuru madde) yüksek olması sebebiyle tereyağı ve peynir imalatında tercih edilir.

Süt verimi bakımından oldukça iyi olan bu ırk, kilosu diğer ineklere göre daha az olmasına rağmen günlük ortalama 15-18 litre arasında süt verir. Yine Jersey ineklerinden elde edilen süt de yüksek yağ ve yüksek protein içerir. Öyle ki sütünün protein ve yağ oranı neredeyse diğer ırkların iki katı miktarındadır. Bununla birlikte yağ ve protein oranları dengelidir ve yüksek yağ ve protein içermesi nedeniyle peyniri ve tereyağı oldukça lezzetlidir. Bu nedenle Jersey sığır ırkı peynir ve tereyağı yapımı için sıklıkla yetiştirilir.”

ETKİYAP kapsamında yürütülen proje ile Jersey ırkının Samsun’da daha fazla yaygınlaşmasını amaçladıklarını ifade eden Sağlam, proje için sözleşmenin 2021 yılında imzalandığını belirtiyor ve ekliyor; “Proje kapsamında bahsi geçen tarihten bugüne kadar 1.175 adet tohumlama yapılmıştır. Bu aşamada, projede emeği geçen birliklere ve personelimize teşekkürlerimi sunar, suni tohumlamalar neticesinde yeni doğan Jersey ırkı hayvanlarımızın ülkemiz ve ilimiz tarımına hayırlı uğurlu gelmesini temenni ederim.”