KAUST bilim insanları endüstriyel mikroalg üretimi için yeni teknikler geliştiriyor

Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST) ve Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı, Krallığın gıda güvenliğini artırmak amacıyla alg üretimini yeni tekniklerle endüstriyel ölçeğe taşıyor. KAUST’deki bilim insanlarına göre bu yeni teknikler, alglerden yetiştirilen hayvan yemi üretimini sürdürülebilir ve ekonomik olarak elverişli hale getiriyor.

KAUST bilim insanları endüstriyel mikroalg üretimi için yeni teknikler geliştiriyorKral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki (KAUST) bilim insanları, endüstriyel hacimlerde besleyici mikroalg üretebilecek yeni teknikler geliştirdiklerini açıkladılar. Bunun, ithal yem bileşenlerine karşı yerel alternatifler geliştirmek ve gıda güvenliğini teşvik etmek isteyen ülkelerin ilgisini çekeceği düşünülüyor.

Algler (yosunlar) sadece güneş ışığı, karbondioksit ve su ile ucuza yetiştirilebilen bir süper gıda olarak kabul ediliyor. Ancak, büyük ölçekte yetiştirilmesi zor olduğundan henüz potansiyelinin farkına varılmamış bir bileşen olarak değerlendiriliyor.

KAUST’un yeni Suudi Algal Biyoteknoloji Geliştirme ve Akuakültür Merkezi’nde çalışan bilim insanları, deniz suyuna benzersiz bir şekilde adapte olan kendi Spirulina ve Chlorella alg türlerini geliştirdiler. Bilim adamları bu yeniliğin tatlı su ihtiyacını ortadan kaldırdığını ve alglerden yetiştirilen hayvan yemi üretimini sürdürülebilir ve ekonomik olarak uygulanabilir hale getirdiğini belirtiyor.

KAUST Ulusal Dönüşüm Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ian Campbell konuyla ilgili şunları söyledi: “Algler, Krallığın gıda güvenliği hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynayacak ve diğer girişimlere de uygulayabileceğimiz çok yönlü faydalar sağlayacak. Bu ölçekte bir üretim, Krallığı alg biyoteknolojisi alanında küresel bir lider konumuna getirecek.”

ENDÜSTRİYEL VEYA TİCARİ ÖLÇEKLİ ALG TESİSLERİNİN OLUŞTURULMASI
Ülkede 2022’de başlayan Aşama I pilot projesi, farklı yerel alg türlerinin değişken çöl koşullarında büyüyüp gelişebileceğini ve Krallığın yetiştiriciliği geliştirme hedeflerinin gerçekçi ve sürdürülebilir olduğunu gösterdi. Şimdi Aşama II’ye geçmeye hazırlanan Krallık, operasyonları endüstriyel ölçekte genişletecek ve alg pilot tesisi olarak 1.000 metrekare olan boyutu 42.000 metrekareye çıkararak endüstriyel veya ticari boyutlu alg tesisleri kuracak.

Aşama II, ayrıca Krallığın Vison 2030’un bir diğer önemli hedefi olan su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisini geliştirmesine de yardımcı olacak. Krallık, su ürünlerinin taze yerel gıda kaynağı olarak büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyor ve 2030 yılına kadar yılda 530.000 ton deniz mahsulü üretmek gibi iddialı bir hedef belirledi. Merkez, azot ve fosfor gibi balık biyolojik atıklarının algleri beslemek üzere sudan uzaklaştırıldığı ve daha sonra balıklara geri verildiği Entegre Multi-Trofik Su Ürünlerini teşvik edecek.