Nutreco David Blakemore’u yeni CEO’su olarak atadı

David Blakemore

Hayvan beslenmesi ve su ürünleri yemi alanında küresel liderlerden biri olan Nutreco, Fulco van Lede’nin CEO’luk görevinden ayrılacağını ve yerine David Blakemore’un geçeceğini duyurdu.

Nutreco CEO’su Fulco van Lede, son üç yıldır şirkete liderlik ettikten sonra bu yaz görevinden ayrılacağını açıkladı. Nutreco, CEO olarak van Lede’nin yerine David Blakemore’un geçeceğini açıkladı. Ayrıca, son yedi yıldır Skretting’in CEO’su olan Therese Log Bergjord da yaz aylarında görevinden ayrılma kararını açıklamıştı.

Fulco van Lede

Fulco van Lede, “Nutreco’da geçirdiğim zamandan ve SHV ekibinin bir parçası olarak geçirdiğim uzun yıllardan büyük keyif aldım ve birlikte başardıklarımızdan gurur duyuyorum” diyor ve ekliyor: “Sürekli artan bir nüfusu sürdürülebilir bir şekilde besleme zorluğuyla mücadele ederken, Nutreco’nun tutkulu ekibiyle birlikte çalışmak bir ayrıcalıktı. Ancak, son 10 yılı Yönetim Kurulu düzeyinde olmak üzere, SHV’de geçirdiğim 20 yılın ardından artık ufkumu genişletme zamanı geldi.”

Nutreco’dan yapılan açıklamaya göre, CEO’luk görevinden ayrılmak Fulco’nun kişisel kararı. 1 Haziran 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere David Blakemore, Fulco’nun yerine CEO olarak görev yapacak.

Blakemore, Nutreco’ya 2022 yılında, şirketin hayvan yemi iş kolu olan Trouw Nutrition’ın CEO’su ve Nutreco’nun Yönetim Kurulu üyesi olarak katıldı. Müşteri ilişkilerini geliştirme, ticari ve inovasyon gündemlerini yönlendirme ve operasyonlara rehberlik etme konusunda 30 yılı aşkın deneyime sahip olan Blakemore, sonuç elde etme ve güçlü ekipler kurma konusunda başarılı bir geçmişe sahip.

David Blakemore, yeni göreviyle ilgili şunları dile getirdi: “‘Geleceği Besleme’ vaadimizi ve büyümenin bir sonraki aşamasına yönelik tutkumuzu yerine getirmeye devam ederken, bu büyük işletmeye ve tutkulu ekibe liderlik etme fırsatına sahip olmaktan onur duyuyorum.”

SHV CEO’su Jeroen Drost ise şu yorumda bulundu: “Fulco’nun görevden ayrılma kararına saygı duyuyor ve yıllar boyunca Nutreco’ya ve SHV Şirketler Ailesine yaptığı tüm katkılar için kendisine teşekkür ediyor, gelecekte de kendisine başarılar diliyoruz. David’in sektördeki deneyimi ve şirket hakkındaki bilgisi, onu mükemmel bir halef ve şirketi bir sonraki büyüme aşamasına taşıyacak doğru lider yapıyor.”

Ayrıca, şirketin su ürünleri işletmesi olan Skretting’in CEO’su Therese Log Bergjord, yedi yılın ardından 1 Haziran 2024 tarihinde şirketten ayrılacağını açıkladı. Fulco, Log Bergjord’in kararıyla ilgili şunları söyledi: “Therese’ye Skretting’i yönettiği yedi yıl boyunca, şirkete yaptığı muazzam katkılar için teşekkür etmek istiyorum. Arkasında güçlü bir ekip ve sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliğinin ön saflarında yer almaya devam edecek iyi konumlanmış bir işletme bırakıyor.”

Bergjord ise duygularını şu cümlelerle ifade etti: “Skretting ve Nutreco liderlik ekibinin bir parçası olarak geçirdiğim her dakikadan keyif aldım. Çok şey başardık ve bir sonraki fırsatıma geçerken bile sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliğini savunmaya devam edeceğim.” Nutreco, Bergjord’un şirketten ayrılmasının kişisel kararı olduğunu ve yerine şu anda Trouw Nutrition Avrupa ve Orta Asya Genel Müdürü olan Bastiaan van Tilburg’un geçeceğini ekledi.

David Blakemore’un yerine ise Ocak 2024’te Trouw Nutrition Küresel İnovasyon Başkan Yardımcısı olarak Nutreco’ya katılan Eduardo Lopes Alberto geçecek.