“Nutreco’nun Geleceğin Bahçesi” ile daha sürdürülebilir bir gelecek

Nutreco Exploration’da ürettiğimiz şeyler daima karmaşıktır, asla tek bir bileşenden ibaret değildir. Bitkinin veya bitki özünün tamamı kullanılarak geliştirilen FitoKomplekslerimiz, hayvanların günümüzde karşılaştıkları karmaşık zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak amacıyla doğanın inanılmaz gücünden sonuna kadar faydalanır.

Dr. Emma Wall, Nutreco Exploration’ın Geliştirme ve Dağıtım Direktörü

Eylül 2023’te İsviçre’de yapımına başlanan ve Nutreco’nun Geleceğin Bahçesi olarak adlandırılan tıbbi bitki çözümleri merkezi, sürdürülebilir hayvan beslemesi konusunda umut verici ipuçları sunuyor.

Küresel gıda üretiminin artırılması, antibiyotik kullanımının sınırlandırılması, hayvansal üretimin çevresel etkilerinin azaltılması ve hayvan refahının iyileştirilmesi gibi günümüzün önemli sorunlarına çözüm arayan bir şirket olarak Nutreco, tamamen doğal içeriklere odaklanan bu merkezdeki çalışmalarıyla hayvan besleme sektöründeki güçlü konumuna yeni bir boyut kazandıracak gibi görünüyor.

Şirkete göre, Nutreco’nun İsviçre’deki Geleceğin Bahçesi tesisindeki fitoteknoloji ekibi hem gerçek hem de mecazi anlamda her gün yeni bir çığır açıyor. Yeni tesis ve bu tesisteki çığır açan çalışmalar hakkında daha fazlasını Nutreco Exploration’ın Geliştirme ve Dağıtım Direktörü Dr. Emma Wall açıklıyor.

Tüm kariyerini hayvancılık ve botanik alanındaki eğitimlerle geçirmiş bir fizyolog olan Dr. Wall ve ekibi, şu anki görevinde şirketin geliştirdiği çözümlerin çiftçilerin ihtiyaçlarına tam olarak cevap vermesini sağlamaya yardımcı olmak için Nutreco’nun iş kolları Trouw Nutrition ve Skretting ile Nutreco Exploration ekibi arasındaki güçlü bağlantıyı sürdürmeye odaklanıyor. Bu, Nutreco Exploration’ın FitoKomplekslere yaklaşımını bugüne kadar sektörde gördüklerimizden çok farklı kılan pek çok şeyden yalnızca biri. Bu yaklaşım, sadece geleneksel Ar-Ge’den uzaklaşarak tamamen iş ihtiyaçlarına odaklanan geliştirme süreci açısından değil, aynı zamanda Dr. Wall’a göre önemli bir zihniyet değişimi gerektiren bilim açısından da benzersiz.

DOĞANIN MUHTEŞEM GÜCÜNÜ TAM OLARAK KULLANMAK…
Geleneksel olarak fitoteknoloji endüstrisi, ürün geliştirmede esas olarak farmasötik bir yaklaşım benimsemiş ve yalnızca tamamen izole edilip tanımlanabilen ekstraksiyonları kullanmıştır. Ürünler genellikle sentetik kimyasallardan oluşuyordu; örneğin şirketlerin tarçının esansiyel yağını kullanmak yerine sentetik sinnamaldehit kullanması gibi.

Dr. Emma Wall, “Bu yaklaşım, üretilen etkiden tam olarak hangi kimyasalın sorumlu olduğunu bilmeyi gerektiriyordu ve geleneksel tıbbın gücünü önemsizleştiriyordu” diyor ve devam ediyor: “Nutreco Exploration’da ürettiğimiz şeyler daima karmaşıktır, asla tek bir bileşenden ibaret değildir. Bitkinin veya bitki özünün tamamı kullanılarak geliştirilen FitoKomplekslerimiz, hayvanların günümüzde karşılaştıkları karmaşık zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak amacıyla doğanın inanılmaz gücünden sonuna kadar faydalanır.”

Bu yaklaşım Wall ve ekipteki diğer bazı uzmanların bakış açılarını değiştirmelerini gerektirdi. “Doğaya gerçekten saygı duyacak şekilde kendimizi eğitmek zorundaydık” diyor Dr. Wall ve ekliyor: “Bu bileşiklerin bitkilerde bir araya gelmesinin bir nedeni var; onları parçalara ayırmaya başladığınızda biyolojik etkinliklerini kaybedersiniz. Dolayısıyla, sadece bu bitkilerde, bu FitoKomplekslerde gördüklerimize değil, aynı zamanda bunların bir arada olması gerektiğine de saygı duymaya çalışıyoruz.”

“Müşterilerimizin bu ürünleri kullanmaya başladıklarında yaklaşımımızın ne kadar etkili olduğunu göreceklerinden eminiz çünkü yarattığımız FitoKompleksler geleneksel fitoteknolojiden tamamen farklıdır ve bir hayvanın direncini artırmak için onun sistemlerini geliştirerek çalışırlar. Nutreco Exploration ekibi, bir hayvanın bağırsak bütünlüğü veya enflamasyon gibi zayıf noktalarına bakıyor ve bu hedefleri vurmak için bir FitoKompleksi nasıl kullanabileceğimizi belirliyor.” diye açıklıyor Dr. Emma Wall.

FİTOTEKNOLOJİDE UZMAN EKİP
Dr. Wall’un ekibinin Nutreco Exporation bünyesindeki rolü, Nutreco’nun iş kollarına ve müşterilerine yakın kalarak şirketin üzerinde çalıştığı her şeyin değer yaratmasını sağlamak. Şirket, Nutreco Exploration ekibinin yalnızca mevcut iş ihtiyaçlarına uygun ve şirketin belirlediği belirli zorlukları ele alan projeler üzerinde çalıştığını, asla ilginç olabilecek ancak ticari sorumluluğu olmayan konseptler üzerinde çalışmadığını açıklıyor. Bu, şirketin müşterilerin ihtiyaçlarını anlamasına yardımcı olmak için ekibin sürekli olarak geliştirdiği ilişkilere bağlıdır. Bir müşteri Nutreco’ya çözülmesi gereken bir sorunla ilgili belirsiz bir fikirle gelebilir ve daha fazlasını anlamak için yapılan birden fazla görüşmeden sonra moleküler seviyeye inmek üzere fitokimyacılarıyla birlikte çalışmaya başlayabilir. Ekip, fitoteknoloji alanında 10 ila 30 yıldan fazla deneyime sahip kişilerden oluşan bir uzmanlık merkezidir.

Nutreco Exploration ekibi, şirketin iki iş kolu için bir güçlendirme aracıdır. “Bu iş bağlantısı olmadan ekip var olamazdı” diyor Dr. Wall ve şunları aktarıyor: “Ar-Ge ekiplerimizin yerini almıyoruz; ürün geliştirme süreci boyunca onları bilgi, araçlar ve müşterilerin sorunlarını yeni ve heyecan verici yollarla çözebilecekleri FitoKompleksler yoluyla güçlendirmek istiyoruz. İş kollarımız ürüne ve denemelere kendileri sahip olmaya devam ediyor. Olumlu bir sonuç alır almaz onları keşif aşamasına dahil ediyoruz.” Bu benzersiz yaklaşım hem çiftlik hayvanları ve suda yaşayan türler hem Nutreco’nun müşterileri hem de onlar için değer yaratıyor.

“Nutreco, Geleceğin Bahçesi ile gerçekten tarih yazıyor ve bunun bildiğimiz endüstriyi tamamen değiştireceğine inanıyoruz” diye ekliyor Nutreco ekibi.

Tesisin büyük açılışı bu ilkbaharda, 5 Haziran’da bir medya günü ve 6 Haziran’da bir müşteri turu ile gerçekleşecek.