SFR, mikotoksinler hakkında bağımsız ve güncel bilgiler içeren bir kitap yayınladı

Bağımsız bir araştırma kuruluşu olan Schothorst Feed Research (SFR), mikotoksinler hakkında güncel bilgiler içeren ‘From Field to Feed – Tarladan Yeme’ başlıklı kapsamlı bir kitap yayınladığını duyurdu.

Mantarlar tarafından üretilen toksik maddeler olan mikotoksinler, insan ve hayvan sağlığı için tekrarlayan bir tehdittir. Schothorst Feed Research (SFR), mikotoksinlerin oluşumu, sağlığa zararları, önlenmesi, tedavisi, analizi ve konuyla ilgili diğer güncel bilgiler hakkındaki tüm bilimsel bilgileri kapsamlı bir kitapta topladı. Yayının lansmanına, altı web seminerinden oluşan bir masterclass ve 19-20 Eylül tarihlerinde Zaandam’da (Hollanda) iki günlük bir seminer eşlik ediyor.

Dr. Regiane Santos

TARLADAN YEME
SFR’de mikotoksinler konusunda uzmanlaşmış kıdemli bir araştırmacı ve aynı zamanda kitabın baş editörü olan Dr. Regiane Santos, şunları aktarıyor: “Ortaklarımızın ve müşterilerimizin mikotoksinler hakkında bilimsel ve bağımsız bilgilere yönelik artan bir talebi olduğunu fark ettik. Yıllar boyunca mikotoksinlerin çiftlik hayvanlarının sağlığı ve üretim performansı üzerindeki etkileri üzerine birçok çalışma gerçekleştirdik, ancak ‘Tarladan Yeme’ isimli kitapta dünyanın dört bir yanından diğer uzmanların bilimsel görüşlerine de yer vermek istedik.”

Santos, yayındaki farklı bölümlere katkıda bulunmaları için uzman yazarlarla da temasa geçti.

Kitap, mikotoksinlerle ilgili tüm hususlara kapsamlı bir genel bakış sunuyor. İlk olarak, mikotoksinlerin farklı ürünlerde ve dünyanın farklı bölgelerinde ortaya çıkışına ilişkin bir giriş yapılıyor. Yedi bölüm, mikotoksinlerin çeşitli hayvan türlerindeki (kanatlı hayvanlar, domuzlar, büyükbaş hayvanlar, balıklar, atlar, evcil hayvanlar ve böcekler) etkilerine ayrılmış. Örnekleme ve analiz yöntemlerindeki ilerlemenin yanı sıra mikotoksinlerin organ ve dokular üzerindeki etkilerini değerlendirmek için in vitro modeller de anlatılıyor. Kitabın son bölümlerinde, mikotoksin kontaminasyonunu önleme veya tedavi etme yöntemleriyle ilgili genel bir bakış sunuluyor. Ayrıca, risk değerlendirmesi, iklim değişikliği ve gelecekteki çiftçilikle ilgili konular da ele alınıyor.

MASTERCLASS
Santos, “Bütün bu bilgileri mümkün olduğunca geniş bir alana yaymaya kararlı olduğumuz için, kitabın lansmanına bir masterclass ile eşlik etmeye karar verdik” diyor ve ekliyor: “Masterclass’ın interaktif yapısı, katılımcıların web seminerleri ve seminerdeki uzmanlara doğrudan soru sormasına olanak tanıyor. Seminere katılanlara kitabın basılı bir kopyası da verilecek.”

Tüm yıl boyunca SFR, farklı konuşmacıların yer aldığı çeşitli web seminerlerine ev sahipliği yapıyor; her web seminerinin kayıtları daha sonra da bulunabilecek.

İki günlük canlı seminer, 19 ve 20 Eylül tarihlerinde Zaandam’da (Hollanda) gerçekleştirilecek. Seminerde, dünyanın dört bir yanından 11 uzman mikotoksinlerle ilgili araştırma bulgularını ve görüşlerini sunacak. Seminer programı, çok sayıda networking fırsatı sunuyor, çok çeşitli hayvan türlerini kapsıyor ve önleme, kontamine yemlerin tedavisi, iklim değişikliği ve risk değerlendirmesi gibi konuları ele alıyor.

Masterclass’ın tam programına Schothorst Feed Research’ün web sitesinden ulaşılabiliyor.

KAYIT
Programa katılmak isteyenler, tüm masterclass programına, sadece seminere, tüm web seminerlerine veya tek bir web seminerine kayıt yaptırabiliyor. Santos, “Bu, mikotoksinlerle ilgilenen herkesin kendi ihtiyaçlarına uygun, kişiye özel bir program oluşturabileceği anlamına geliyor” diye ekliyor.