Termo çözümler yaz boyunca hayvanları destekliyor

CCPA Group, hayvan yetiştiricilerine ve üreticilere, çok sıcak geçen ve öngörülemeyen yaz ayları, artan hayvan refahı beklentileri, zorlu ekonomik koşullar gibi sorunlarla baş edebilmeleri için Thermo® çözümlerini öneriyor.

Termo çözümler yaz boyunca hayvanları destekliyorHayvan besleme ve sağlığı alanında uzmanlaşmış bir Fransız şirketi olan CCPA Group, yaptığı bir basın açıklamasında, 2023 yazının kayıtlara geçen en sıcak 4. yaz olduğunu hatırlattı ve aynı zamanda oldukça yağışlı geçen bu dönemde, ölçülen sıcaklık stresinin uzun süre boyunca yüksek seyrettiğini vurguladı. Şirket, yaklaşan yaz ayları öncesinde, benzer yaz dönemlerinin olumsuz etkileriyle mücadele etmenin bir yolu olarak Thermo® çözümlerini önerdi. Farklı türler için özel besleme çözümlerini ve dijital araçları bir araya getiren CCPA Group’un Thermo® serisinin, hayvanların konforunu ve sıcak hava koşullarındaki performanslarını korumaya yardımcı olacağı vurgulanıyor.

CCPA Group tarafından verilen bilgiye göre, 2023’ün Temmuz ve Ağustos aylarındaki THI (Sıcaklık ve Nem İndeksi) değerleri, önceki yıllarla benzerlik gösterse de bu iki ayın öncesinde ve sonrasında (özellikle Haziran, Eylül ve Ekim aylarında) daha uzun süreli sıcaklık stresi gözlemlendi.

Monogastrik Ürün Müdürü Guillaume Piquet, konuyla ilgili şunları dile getirdi: “Yemde Thermo® besleme çözümlerini kullanarak hayvanlar için kesintisiz destek sağlayabilir ve sadece dağıtım süresini uzatarak yaz sezonundaki bu değişiklikleri öngörebiliriz. Buna ek olarak, kanatlı hayvanlar için suda kullanılmak üzere tamamlayıcı bir çözüm öneriyoruz. Bu çözüm, kısa ve şiddetli sıcak çarpması sırasında hayvanlara özel destek sağlamaktadır.”

TERMAL KONFORU VE HAYVAN PERFORMANSINI DESTEKLEMEK
Ruminant Ürün Müdürü Jean Pascard
ise “Ruminantlar için sunduğumuz Thermoplus® çözümü, vücut sıcaklığı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir ve hayvan refahının iyileştirilmesine katkıda bulunur” diye vurguluyor ve ekliyor: “Bilimsel ortaklıklarımız sayesinde, bu etkiler hem Thermoplus® hem de Thermo® Control için EAAP 2023 ve ALPA 2023’te yayınlara konu olmuştur.”

CCPA, kuş fizyolojisinin farklı olduğunu ve kuşların vücut sıcaklığının düzenlenmesi üzerinde etkili olmanın mümkün olmadığını belirtiyor. Şirkete göre Feedstim® Poultry, özellikle sıcaklığın ve nemin yüksek olduğu dönemlerde ortaya çıkan stresin sonuçları üzerinde etkili olmaktadır.

Sıcaklık stresinin performans üzerindeki etkisine dikkat çeken Pascard, şunları ekliyor: “Bu besinsel çözümleri yemlere dahil ederek, sıcaklık stresinin neden olduğu performans düşüşünü azaltmak mümkündür. İlgili tüm türler için beklenen yatırım getirisi 3:1’dir ve bu oran yetiştirme koşullarına bağlı olarak çok daha yüksek seviyelere çıkabilir. Bu, mevcut ekonomik koşullarda önemli bir kriterdir. Bu çözümler, yetiştirme ve tesis yönetimi gibi tedbirlerle birleştirilmesi gereken sıcaklık stresi yönetimine yönelik küresel bir yaklaşımın parçasıdır.”

CCPA, çiftçileri ve teknisyenleri bu yaklaşımda desteklemek amacıyla çeşitli dijital araçlar da sunuyor. Thermotool’un da dahil olduğu bu araçlar, riskli dönemleri öngörmek ve düzeltici önlemleri değerlendirmek amacıyla THI’nin hızlı bir şekilde ölçülmesine ve 5 gün boyunca gelişiminin izlenmesine olanak tanıyor.