Evcil hayvanlarda insanlaştırılma eğilimleri

Derya Yıldız

Hayvanlar, yüzyıllardır insan yaşamının çok değerli bir parçası. Tarih boyunca beslenmeden ulaşıma, korunmadan sağlığa, ticaretten duygusal desteğe kadar pek çok alanda ihtiyaçlarımızı karşılamışlardır ve karşılamaya da devam etmektedirler. İnsan yaşamının sürdürülebilirliğinin, hayvanların varlığıyla mümkün olduğunu söylemek abartı olmayacaktır. Çünkü bize yaşam imkânı sunan ekosistemin devamlılığının sağlanmasında da hayvanların önemli rolleri vardır.

İnsanoğlu için bu kadar hayati rollere sahip canlıların yaşam haklarını ve refahlarını savunmak, artık kişisel bir tercih veya vicdani bir yaklaşımdan çok daha ötesi… Bu ciddi bir sorumluluk ve herkes bu sorumluluğu paylaşıyor olmalı. Sevindirici olan şu ki, günümüzde bu konudaki farkındalık artıyor. Gerek vahşi yaşamdaki hayvanların gerek çiftlik hayvanlarının gerekse evcil hayvanların yaşam ve refah haklarını yakından takip eden daha çok insan var. Bu konudaki yasal düzenlemeler de hızla artıyor.

Hayvanların yaşam hakkı ve refahı konusu dile getirildiğinde – birebir bir hayatı paylaştığımız için olsa gerek – evcil hayvanlara özel bir odaklanma olduğunu görüyoruz. Özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte, kapalı alanda uzun vakitler geçiren insanların evcil hayvanlara olan ilgisi yoğunlaştı. Evdeki küçük dostlarımız, bu zorlu süreçte yalnızlık duygusuyla baş etmede en büyük destekleyicilerimiz olmayı başardı. Pandemiyle birlikte insanların evcil hayvanlarıyla daha fazla zaman geçirmesi, yeni bir trendin yükselişine de aracılık etti: İnsanlaştırma…

İnsanlar, artık evcil dostlarını ailenin birer üyesi gibi görüyor, dolayısıyla onların genel ihtiyaçlarına, beslenmesine ve sağlığına daha fazla odaklanıyor. Bu trend, bütün bir evcil hayvan besleme ve sağlık endüstrisinin çözümlerini gözden geçirmesine aracılık ediyor.

Biz de 2023 yılının bu ilk sayısını “Evcil Hayvan Mamalarında ve Mama Bileşenlerinde Yeni Trendler” konusuna adadık ve değerli endüstri temsilcileriyle değişen evcil hayvan gıdalarındaki yeni yaklaşımları ele aldık.

Ayrıca yine son yılların dikkat çeken konu başlıklarından “kültürlü-yapay et” gibi yeni alternatif protein kaynakları ve “hücresel tarım”, bu sayı ele aldığımız konu başlıkları arasında. Özellikle hayvan besleme sektörünün önemli temsilcilerinden Nutreco’nun hücresel tarım ve alternatif protein kaynaklarına yönelik yatırımları üzerinden gerçekleştirdiğimiz röportajın, bu alanın geleceği ve geleneksel hayvancılık için anlamını anlamada dikkat çekici olduğuna inanıyorum.

Keyifle okuyacağınızı umarım…

Gelecek sayıda buluşmak üzere…