Andritz yem endüstrisinde dijital devrime öncülük ediyor

Yem endüstrisi otomasyon ve dijitalleşmenin zorlukları ve fırsatları arasında gezinirken, ANDRITZ ileriye giden yolda liderlik etmeye kararlı. Şirketin Metris Dijital Platformu’nda somutlaşan stratejik girişimi, teknoloji ve inovasyonun büyümeyi, sürdürülebilirliği ve dayanıklılığı teşvik ettiği bir geleceğe işaret ediyor. Dr. Nazari, “Dijitalin benimsenmesi konusunda tarihsel olarak daha muhafazakâr olan yem endüstrisi, artık dijitalleşme, otomasyon ve yapay zekânın kalıcı izlerine tanık oluyor” diyor.

Andritz Feed & Biofuel Otomasyon ve Dijitalizasyon Başkan Yardımcısı
Dr. Sohail Nazari

Yem endüstrisi, operasyonları yeniden tanımlamayı, verimliliği artırmayı ve bu sektörde daha önce görülmemiş bir dijitalleşme çağını başlatmayı vaat eden teknolojik bir devrimin eşiğinde. Bu dönüştürücü yolculuğun ön saflarında yer alan ANDRITZ Feed & Biofuel, sadece dijital teknolojilerin potansiyelini fark etmekle kalmamış, aynı zamanda inovasyonu teşvik etme konusunda kendisini lider olarak konumlandırmış şirketlerden biri.

ANDRITZ Feed & Biofuel Otomasyon ve Dijitalizasyon Başkan Yardımcısı Dr. Sohail Nazari ile şirketin yem endüstrisini yeni fırsatlara doğru nasıl yönlendirdiğini konuştuk.

DİJİTALLEŞME ZORUNLULUĞU
Dijital dönüşüme doğru yolculuk sadece teknolojik gelişmelere ayak uydurmakla ilgili değildir, aynı zamanda dinamik ve değişken bir sektörde dayanıklılık ve büyüme için stratejik bir gerekliliktir. Dr. Nazari bunu şöyle açıklıyor: “Dijitalin benimsenmesi konusunda tarihsel olarak daha muhafazakâr olan yem endüstrisi, artık dijitalleşme, otomasyon ve yapay zekânın kalıcı izlerine tanık oluyor.” Sektörün geleneksel yöntemlerin ötesine geçmesi gerektiğini vurgulayan Nazari, dijital çözümleri benimseme konusunda daha hızlı davranan selüloz ve kağıt, petrol ve gaz, havacılık ve hatta madencilik ve mineral işleme gibi sektörlerden ilham alıyor. “Proses otomasyonu sektörümüz için yeni değil, ancak bu teknolojileri operasyonlarımıza entegre etme derecemiz ve gelişmişliğimiz, önemli ölçüde artış gösterdi.”

METRİS İLE ÖNCÜLÜK: GELECEK İÇİN DİJİTAL BİR PLATFORM
ANDRITZ’in dijitalleşme zorluğuna yanıtı, orijinal olarak selüloz ve kağıt endüstrisi için geliştirilen ve şimdi yem sektörünün benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak üzere uyarlanan her şeyi kapsayan bir dijital platform olan Metris’tir.

Dr. Nazari, “Metris, inovasyon ve mükemmelliğe olan bağlılığımızı temsil ediyor ve bakım, güvenilirlik ve tesis operasyonlarının kritik zorluklarını ele alan bir dizi otomasyon ve dijitalleştirme çözümü sunuyor” diyor.

15 yılı aşkın bir süredir geliştirilmekte olan Metris’in, proses endüstrisini dijital teknolojiler aracılığıyla ilerletmeye yönelik sürekli çabaların bir sonucu olduğunu ifade eden Dr. Sohail Nazari, şunları dile getiriyor: “Kampanyamızın sloganı ASLA DURMAK YOK. Bu sloganın nedeni, yem endüstrisinin yeni dijital teknolojileri benimseme konusunda hareketsiz kalmaması ve beklememesi gerektiğine olan inancımızdır. Bu teknolojilerin sektörümüze sunduğu değeri ortaya çıkarma konusunda öncü olmak istiyoruz.”

YEM İŞLEMEYE ANAHTAR TESLİM BİR YAKLAŞIM
ANDRITZ’in dijitalleşme stratejisinin temelinde, kapsamlı bir kontrol çözümleri paketini barındıran anahtar teslimi bir yaklaşım yatıyor. Nazari, “Amacımız, yalnızca mevcut ihtiyaçları karşılamakla kalmayıp aynı zamanda gelecekteki zorlukları da öngören kesintisiz, bütünsel bir çözüm sunmaktır” diyor. Bu yaklaşım, otomasyon ve dijitalleşmeye adanmış, son teknoloji çözümlerin geliştirilmesi ve uygulanması için sürekli çalışan 2.200’den fazla mühendisten oluşan küresel bir ekip tarafından destekleniyor. “2019 yılında ANDRITZ, madencilik endüstrisinde yapay zekayı kullanmanın pratik bir yolunu sunduğu için Disrupt madencilik yarışmasını kazandı, 2023 yılına kadar küresel otomasyon ve dijitalleşme, System Integrator Giants Magazine tarafından dünya çapında en büyük sistem entegratörü olarak kabul edildi. Kısa bir süre önce de 2024 Microsoft Akıllı Üretim Ödülü’nü “disrupt” kategorisinde kazandık” diye hatırlatıyor Dr. Nazari.

VİZYON 2027: OTONOM YEM TESİSLERİ ÇAĞI
Dr. Nazari’nin bahsettiği önemli bir kilometre taşı da ANDRITZ’in 2027 yılına kadar tamamen otonom yem fabrikası operasyonlarına ulaşma hedefidir. “Her kararın, her işlemin optimize edildiği ve gelişmiş dijital sistemler tarafından kontrol edildiği bir yem fabrikası hayal edin” diye tasavvur ediyor Dr. Nazari. Robotların ekipman bakımını üstlendiği Seviye 5 otonomiye ulaşmanın önündeki finansal ve teknolojik engelleri kabul eden Nazari, bununla birlikte Seviye 4 otonomiye ulaşma konusunda kendine güveniyor. Bu otomasyon seviyesi, gelişmiş bir dijital altyapı sayesinde kontrol odasındaki kararların hızlı ve doğru bir şekilde alınmasını sağlayacaktır.

CESUR AVANTAJLARLA CESUR ÇÖZÜMLER
“Müşterilerimiz %7 ile %16 arasında değişen üretim artışları bildirirken, proses sapmalarında ve anormalliklerinde önemli bir azalma olduğunu gördüler” diyen Dr. Nazari, Metris Dijital Platformunun operasyonel verimlilik, esneklik ve hazırlığa odaklanarak sektöre sunduğu somut faydaları vurguluyor: “Dijitalleştirme paketimiz, yem işlemeye bütünsel, anahtar teslimi bir yaklaşım sağlıyor ve operasyondaki değişkenliği %60 oranında azaltarak operasyonlarda gerçekten devrim yaratıyor. SMART Diagnosis teknolojisinden yararlanan müşterilerimiz, bakım maliyetlerinde azalma, üretim tutarlılığı ve verimlilikte önemli bir gelişme gördüler.”

Operasyonel esneklik hakkında da bilgi veren Dr. Nazari, ANDRITZ’in operasyonları siber tehditlere karşı korumak için kullandığı proaktif önlemleri açıklıyor: “ANDRITZ’in kendi bünyesinde kurduğu OTORIO aracılığıyla, müşterilerimizin operasyonları için kapsamlı koruma sağlıyor ve IEC 62443 standartlarını karşılamak için dijital riskleri etkili bir şekilde azaltıyoruz. Sonuç, müşterilerimizin, operasyonlarının güvende olduğunu bilerek, üretime odaklanabilecekleri bir ortamdır.”

ANDRITZ, operasyonel hazırlık konusunda attığı adımlarla, yem endüstrisinde dijital ikiz teknolojisinin kullanımına öncülük ederek lider ve uzman konumunu gözler önüne seriyor. Bu hamle teknolojik bir sıçramadan daha fazlasını temsil ediyor ve önemli avantajlar sunuyor. Dr. Nazari’nin belirttiği gibi, “ANDRITZ, potansiyel sorunların %90’ına yakınının yerinde devreye alma öncesinde çözülmesini sağlayan ve kullanıcılara önemli bir rekabet avantajı sunan sanal devreye almayı mümkün kılmak için tam ölçekli dijital ikiz teknolojisini sunuyor. Simülatör içinde değerlendirilmesi sadece birkaç dakika süren görevleri, sahada değerlendirmek için genellikle bir saat veya daha fazla süreye ihtiyaç vardır.”

SİBER GÜVENLİK ÖN PLANDA
Teknolojik gelişmelerle birlikte şirketler kaçınılmaz olarak siber tehditlere karşı giderek daha savunmasız hale geliyor. Dr. Nazari, dijital dönüşüm yolculuğunda siber güvenliğin büyük önem taşıdığının altını çiziyor. “Siber güvenlik bir BT meselesi olmaktan çıkıp operasyonel teknolojinin kritik bir bileşeni haline geldi” diyor Nazari ve ekliyor: “ANDRITZ, stratejik satın almalar ve titiz standartlara uyum sayesinde dijital ve otomasyon çözümleri için en üst düzeyde koruma sağlıyor.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR ETKİ
Dr. Nazari sürdürülebilirlik konusuna da değinerek, dijital teknolojilerin yem endüstrisinde sürdürülebilirliği teşvik etmedeki rolünü değerlendiriyor. Nazari, “Enerji kullanımının azaltılması elbette çözümlerimizin hedeflerinden biri. İşin ilginç yanı, üretimi arttırmak ve aynı zamanda enerji tüketimini azaltmak birbirini dışlamak zorunda değil” diyerek verimlilik ve üretkenlik kazanımlarının sürdürülebilirlik pahasına olmadığını vurguluyor.

Bu temel üzerine inşa edilen ANDRITZ, kurutucularda, soğutucularda ve şartlandırıcılarda enerji tüketimini %17’den fazla azaltırken aynı zamanda üretimi %16 oranında artıran benzersiz bir patentli teknoloji geliştirdi. Dr. Nazari, bu yeniliğin etkisini şöyle açıklıyor: “Dijital çözümlerimiz yalnızca verimlilik ve üretkenlik için değil, aynı zamanda çevresel etkiyi azaltmak için de tasarlandı. Müşterilerimizin birini ya da diğerini seçmesine gerek yok. Yaklaşımımız gerçekten bütünseldir, kapsamlı faydalar sunarken sektör trendlerini ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını da ele alıyoruz. ANDRITZ’in belirlediği yeni ölçüt budur.”

İLERİYE BAKMAK
Yem endüstrisi, otomasyon ve dijitalleşmenin zorlukları ve fırsatları arasında gezinirken, ANDRITZ ileriye giden yolda liderlik etmeye kararlı. Şirketin Metris Dijital Platformu’nda somutlaşan stratejik girişimi, teknoloji ve inovasyonun büyümeyi, sürdürülebilirliği ve dayanıklılığı desteklediği bir geleceğe işaret ediyor. Dr. Nazari sözlerini şöyle sonlandırıyor: “İzleyeceğimiz yol net: En son teknolojiye sahip çözümlerle liderliğimizi sürdürmek ve böylece bizim, müşterilerimizin ve sektörün asla hareketsiz kalmamasını sağlamak… Sadece üstesinden geldiğimiz zorluklarla değil, inovasyon yoluyla yakaladığımız fırsatlarla tanımlanan bir gelecek görüyoruz.”

Dr. Sohail Nazari Hakkında
Dr. Sohail Nazari şu anda ANDRITZ’de Otomasyon ve Dijitalleşme İş Birimi Başkanı ve Yem ve Biyoyakıt Bölümü Küresel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.
Nazari, 2006 yılından bu yana Otomotiv, Petrol ve Gaz, Selüloz ve Kağıt, Madencilik ve Mineral İşleme ve Yem ve Biyoyakıtlar dahil olmak üzere çeşitli endüstrilere gelişmiş dijital teknolojilerin tanıtılması için kendini adamış bir savunucu ve yönlendirici olmuştur. Öncelikli odak noktası, operasyonların, dijital dönüşüm yoluyla daha yüksek verimlilik ve üretkenlik elde etmelerine yardımcı olmak ve aynı zamanda enerji tüketimini azaltarak karbon ayak izlerini azaltmaktır. Bu yolculuk boyunca, çok sayıda dijitalleştirme ürününü ve girişimini başarıyla piyasaya sürdü ve ticarileştirdi, çok sayıda ödül aldı, çeşitli profesyonel ortamlarda açılış konuşmacısı olarak davet edildi ve bir patente sahip oldu.
Dr. Nazari, doktorasını 2013 yılında Kanada’daki Alberta Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden almıştır.